RMDSZ-TÁJÉKOZTATÓ
Kiadja és szerkeszti az RMDSZ Sajtóirodája
www.rmdsz.ro 2005. november 30., szerda
elhivbuk@rmdsz.rdsnet ro XIII. évfolyam, 3163. szám
– Az elmúlt napok koalíciós eredményeiről számolt be Markó Béla bukaresti sajtótájékoztatóján
– Bogos Zsolt integrációért felelős államtitkár részt vett Brüsszelben az ipari, kutatási és belső piaci bizottságok egyeztető ülésén
– Nagy Zsolt részt vesz az Európai Unió Szállítási, Távközlési és Energia Tanácsának értekezletén
– A szabad kereskedelem feltételeinek Románia egyre inkább megfelel
– Ülésezik a MIÉRT Önkormányzati Tanácsa – Napirenden a távlati tervek
– Európai Ifjúsági Hetet szervez az RMDSZ – Egy hétre Kolozsvár benne lesz Unióban!
Az elmúlt napok koalíciós eredményeiről számolt be Markó Béla bukaresti sajtótájékoztatóján
***Befejeződött a tanügyi sztrájk, van költségvetés – jelentette ki Markó Béla szövetségi elnök, miniszterelnök-helyettes november 30-án, Bukarestben, elemezve az elmúlt napok eseményeit. Hétfőn a tanügyi szakszervezetek aláírták a kormány által felajánlott, béremelésre, tanügyi reformra vonatkozó egyezményt, amely a három hete tartó tanügyi sztrájk befejeződését is jelentette egyben.
Rá egy napra sikerült ugyanakkor elfogadni a jövő évi költségvetést is, miután több mint két hete csigalassúsággal haladt a tervezet cikkelyenkénti vitája. Markó Béla szövetségi elnök e két esemény kapcsán rámutatott arra, hogy van ereje a kormánykoalíciónak, minden a koalíciós partnerek szervezettségén, fegyelmezettségén múlik.
A román nemzeti ünnepről szólva a szövetségi elnök rámutatott, az 1918. december 1-jei gyulafehérvári nemzetgyűlés határozata az első olyan dokumentum, amelyben „teljes nemzeti szabadságot” ígértek az együtt élő nemzetek számára: „Mindenik népnek joga van a maga neveléséhez és kormányzásához saját anyanyelvén, saját közigazgatással, saját kebeléből választott egyének által” – idézett a kiáltvány szövegéből a szövetségi elnök. – A kisebbségek jogállásáról szóló törvénytervezet nemcsak hogy megfelel az európai joggyakorlatnak, hanem összhangban van a gyulafehérvári nemzetgyűlés kiáltványának tartalmával is. Akik a kisebbségi törvénytervezetet támadják és magyar ellenes, kisebbségellenes retorika által akarnak szavazatokra szert tenni, azok magát az 1918-sa gyulafehérvári nemzetgyűlés határozatát támadják. – hangsúlyozta a Szövetség elnöke.
Az elnök felkérte a felelős román politikai pártokat, hogy határolódjanak el a magyarellenes, ultranacionalista retorikát használó szervezetektől. Véleménye szerint a magyarellenes magatartás a román társadalom stabilitásának megbontása mellett, veszélyeztetheti Románia európai integrációját is. Markó Béla úgy véli, hogy az ultra-nacionalista retorika mindenképpen negatív hatást kelt Európában. „Felkérem a romániai politikai élet képviselőit, határolják el magukat a magyarellenes, kisebbségellenes retorikától és ne mutassanak semmilyen toleranciát az ilyenszerű felszólalásokkal szemben” – nyomatékosította a szövetségi elnök.
A Szociáldemokrata Párt mostani magyarellenes megnyilvánulásait értékelve elmondta, az elmúlt időszakban közösen a szociáldemokratákkal hoztunk olyan döntéseket, amelyek a kisebbségek számára biztosítottak fontos jogokat. Többek között ekkor állítottuk fel az aradi Szabadságszobrot is – emlékeztetett Markó Béla. Így érthetetlen az, hogy most éppen az a párt támadja a kisebbségi törvénytervezetet, amely számára a kisebbségvédelem fontos szempont volt.
Bogos Zsolt integrációért felelős államtitkár részt vett Brüsszelben az ipari, kutatási és belső piaci bizottságok egyeztető ülésén
***Bogos Zsolt, a Gazdasági és Kereskedelmi Minisztérium integrációért felelős államtitkára, november 29-én részt vett Brüsszelben az ipari, kutatási és belső piaci bizottságok Versenyképesség – Egyeztető ülésén. Az államtitkár úgy értékelte, az EU gazdaságpolitikai dokumentumaiba foglalt kezdeményezések a feldolgozóipari szereplők gazdasági feltételeinek a javulásához vezetnek. Ezek a kezdeményezések a jogszabályok leegyszerűsítésére, a folyamatos munkaerőképzés biztosításának a fontosságára, a szerkezeti átalakításokra, egy egységes innovációs és kutatási stratégia kidolgozására vonatkoznak.
A versenyképességi bizottság tagjai továbbá a gyógyszeripar, a vegyipar, a hadipar ágazati sajátosságairól tárgyaltak. A tagállamok közötti átláthatóbb és nyitottabb piac megteremtése fokozná a gazdasági hatékonyságot és versenyképességet – hangsúlyozták a résztvevők.
Az államtitkár kifejtette, a feldolgozóipar szempontjából az elsődleges célkitűzés az IT rendszerek széleskörű használata az adminisztrációban és az üzleti tevékenységekben valamint a kis- és középvállalkozások finanszírozáshoz való hozzájutásának könnyítése és az új vállalkozások elindítási procedúrájának egyszerűsítése.
A találkozót Alan Johnson , Nagy Britannia Gazdasági minisztere vezette; részt vettek az Uniós tagországok, valamint a csatlakozás előtt álló országok gazdasági és versenyképességi ügyekkel megbízott miniszterei.
Nagy Zsolt részt vesz az Európai Unió Szállítási, Távközlési és Energia Tanácsának értekezletén
***2005. december 1-jén, Nagy Zsolt, távközlési és információs technológiai miniszter részt vesz Brüsszelben az Európai Unió Szállítási, Távközlési és Energia Tanácsának értekezletén, majd december 2-án jelen lesz a Budapest Infocommunication Summit- elnevezésű konferencián.
A tanácskozáson részt vesznek az Unió 25 tagállamának, Romániának valamint Bulgáriának a szakbizottságnak megfelelő miniszterei vagy államtitkárai.
A Budapesti Infokommunikációs Csúcstalálkozón 15 ország informatikai szektorának kormányzati és iparági képviselői vesznek részt, többek között újonnan csatlakozott és csatlakozásra váró államok szakminiszterei, az Európai Unió soros elnökségének képviselői és az iparági nemzeti szövetségek vezetői.
A szabad kereskedelem feltételeinek Románia egyre inkább megfelel
***Genfben a Világkereskedelmi Szervezet székhelyén november 28–30. között mutatták be a Románia kereskedelmi jogszabályairól, kereskedelmi gyakorlatáról szóló jelentést. A romániai hivatalos küldöttséget Winkler Gyula kereskedelmi ügyekkel megbízottminiszter vezette.
A Kereskedelmi Világszervezet képviselői november 30-án zárónyilatkozataikban értékelték Románia kormányának azon lépéseit, amelyek a bánya, energetika és ipar ágazat hatékonyságának növelését szorgalmazzák – mondta Winkler Gyula megbízott miniszter. A szolgáltatások privatizálásának folytatása növel a gazdaság hatékonyságát. A pénzügyi , telekommunikációs és szállítási szolgáltatások árának csökkenésével egy időben növekszik aromániai termékek versenyképessége a külföldi piacon – hangsúlyozta a megbízott miniszter, majd hozzáfűzte: a legutóbbi jelentés óta növekedett a külföldi befektetők érdeklődése azország iránt. Ehhez hozzájárult a nemzeti bruttó össztermék növekedése, az infláció és a munkanélküliség csökkenése. A jelenleg is folyamatban levő reformok közvetlen hatással vannak a piacgazdaság versenyképességére.
Genfben a realitásnak megfelelően bírálták el Románia kereskedelmi jogszabályairól, kereskedelmi gyakorlatáról szóló jelentést. A mérleg pozitív, a szabad kereskedelem feltételeinek Románia egyre inkább megfelel – összegzett Winkler Gyula megbízott miniszter.
Ülésezik a MIÉRT Önkormányzati Tanácsa
Napirenden a távlati tervek
***A tanácskozás napirendjén szerepel a fiatal kormányzati és önkormányzati tisztségviselők 2006-os együttműködési lehetőségei, közös programjai, illetve az RMDSZ jövője szempontjából fontos távlati tervek megbeszélése.
A Magyar Ifjúsági Értekezlet és tagszervezetei támogatásával a 2004. évi önkormányzati választásokon mintegy kétszáz 35 éven aluli fiatal jutott tisztségbe. A tavalyi év őszén ezek a fiatal politikusok összefogására létrejött a MIÉRT Önkormányzati Tanácsa (MÖT), azzal a céllal, hogy ebből a közösségből felnevelkedjen az RMDSZ új generációja.
Európai Ifjúsági Hetet szervez az RMDSZ
Egy hétre Kolozsvár benne lesz Unióban!
***December 5–11. között Kolozsvár is bekapcsolódik abba az Európai Unió fővédnöksége alatt zajló Európai Ifjúsági Hétbe. Az RMDSZ Ifjúsági Főosztálya, valamint aGazdasági és Integrációs Főosztály által szervezett egyhetes rendezvénysorozat az AKIK Fiatal Képzőművészek kiállításával kezdődik, de az Európai Héten képviselteti magát a tipikusan erdélyi rockzene, és persze a humor is, amit a Szomszédnéni Produkciós Iroda „Magyar vagyok, nem nudista” című estjével mutat be. A rendezvény partnere a Tranzit Alapítvány, a programok a Malom utcai Tranzit házban, illetve a Báthory István líceum dísztermében zajlanak.

