2005

2005. szeptember 21., szerda XIII. évfolyam, 3105. szám

RMDSZ-TÁJÉKOZTATÓ

Kiadja és szerkeszti az RMDSZ Sajtóirodája                                        

www.rmdsz.ro                                                                             2005. szeptember 21., szerda

elhivbuk@rmdsz.rdsnet ro                                                          XIII. évfolyam, 3105. szám

– Az ellenzéknek tudomásul kell vennie a többség döntését

– Meg kellene keresni azokat a termékeket amelyek országmárkát alkotnak

Az ellenzéknek tudomásul kell vennie a többség döntését

***Elsődleges az árvizek következményeinek felszámolása, ehhez azonban elengedhetetlen a politikai osztály összefogása – jelentette ki Markó Béla szerdai, szeptember 21-i sajtóértekezlete kezdetén.

A Szövetség elnöke fontosnak tartja a házszabály-módosítását, ugyanakkor elfogadhatatlannak minősítette az elmúlt időszak huzavonáit, mivel a parlamenti tevékenység prioritása elsősorban az európai integrációval kapcsolatos tervezetek megvitatása, a jogszabályok elfogadása kellene legyen. A nyilvánvaló, hogy a két Ház elnöke befolyásolhatja a parlamenti tevékenységet, erről tanúskodnak az elmúlt napok történései is. – hangsúlyozta Markó Béla.

„A házszabály módosításának gondolatát el kell fogadnia az ellenzéknek is, amennyiben a többség szándéka és döntése az, hogy változtatni kell a szabályzaton alkalmazkodnia kell az elhatározáshoz. Különben a két Ház elnökének leváltása napok, rossz esetben hetek kérdése, hiszen ezt támogatja a többség politikai akarata. A házszabály más cikkelyeinek módosítására is azért van szükség, hogy a jövőben elkerüljük ezek folytonos értelmezését.” – nyomatékosította a szövetségi elnök

Az elmúlt időszakban több ízben került sor egyeztetésre, az RMDSZ törvényhozási és kormányzási prioritásainak meghatározásairól. Ezek között szerepel a nemzeti kisebbségek jogállásáról szóló törvénytervezet parlament általi elfogadtatása, valamint a decentralizációs törvény csomag módosítása. – tájékoztatta Markó Béla a sajtót.

A Traian Băsescu államfő azon véleményét, miszerint alkotmánymódosítás révén be kellene vezetni az egykamarás parlamenti rendszert a Szövetség nem osztja. – mondta a szövetségi elnök, hozzáfűzve: „Az alkotmány legutóbbi módosításáig a Szenátus és a Képviselő Ház közötti különbség valóban nem volt reális, hiszen hatáskörük azonos volt, csupán a szenátorok és képviselők létszáma különbözött. A RMDSZ olyan két kamarás parlamenti rendszert támogat, amelyben a szenátorok a megyéket vagy történelmi régiókat képviselnék, a képviselők a pártok jelöltjei lennének – jelentette ki Markó Béla. „Azt is elképzelhetőnek tartom, hogy minden megyét 2-2 szenátor képviseljen, ezáltal csaknem hatvannal csökkenne a tisztségviselők száma.” – fogalmazott az elnök.

A jelenlegi alkotmány módosítása nem tekinthető prioritásnak, ám amennyiben erre mégis sor kerülne, Markó Béla elmondta, hogy fontosnak tartja, hogy a kormány csakis sürgősségi esetekben, illetve a parlamenti vakáció időszakában bocsáthasson ki sürgősségi rendeleteket, hogy ne tevődjön egymásra a kormány és a Parlament törvényhozási tevékenysége. Ugyanakkor a módosítás a kormány, valamint a prefekturák hatáskörén kellene változtatnia, valamint bővíteni kellene a kisebbségi jogok körét is.

Az RMDSZ képviselői szombaton jelen lesznek Traian Băsescu államelnök által összehívott tanácskozáson, amely napirendjén az alkotmánymódosítás kapcsán kiírandó referendum szerepel. Újságírói kérdésre válaszolva a Szövetség elnöke a referendum kiírását fölöslegesnek tartja, hiszen a közvéleményt nem csak referendum által lehet megismerni.

Ugyanakkor fontosnak tartotta a Călin Popescu Tăriceanu miniszterelnök által csütörtökre összehívott megbeszélést is, amelyen a parlamenti pártok vezetői az integrációs folyamat felgyorsításával kapcsolatos intézkedésekről tárgyalnak.

Az egyéni választókerület bevezetése, Markó Béla szerint nem biztosítaná a arányos képviseletet, véleménye szerint tévedés volna a jelenlegi rendszert felváltani egy olyanra, amely nemhogy javítaná, de kétségkívül rontaná az amúgy is sokak által megkérdőjelezett színvonalat a parlamentben.

A magyar kormány által a határon túli magyar kisebbségek számára megfogalmazott javaslatok kapcsán Markó Béla elmondta, hogy a Szövetség szakemberei jelen pillanatban elemzik a dokumentumot, és ennek függvényében a napokban nyilvánosságra hozzák az RMDSZ álláspontját.

Meg kellene keresni azokat a termékeket amelyek országmárkát alkotnak.

***A romániai vállalkozók és az érdeklődők javaslatokat tehetnek az Országos Export Stratégia tervezetének módosítása érdekében – mondta Winkler Gyula külkereskedelemi ügyekkel megbízott miniszter, kedden bukaresti sajtóértekezlete alkalmával.

A megbízott miniszter közölte, a tervezet szövegét a következő internet címeken lehet megtekinteni: www.dce.gov.ro, www.traderom.ro, www.ccir.ro, és a javaslatokat a következő e-mail címekre lehet elküldeni: dips@dce.gov.ro, dssri@ccir.ro. A tárca szakemberei elemezni fogják a javaslatokat, majd megteszik a szükséges kiegészítéseket az Országos Export Stratégia szövegében.

A köz- és a magánszféra együttműködését tekintve, az Országos Export Stratégia újdonságnak számít, míg az EU tagállamokban a Köz- és Magánszféra Partnerségének alkalmazása mára már elterjedt formává vált – mondta a megbízott miniszter. Romániának szüksége van egy, az országmárkára vonatkozó stratégiára. Meg kellene keresni azokat a termékeket amelyek országmárkát alkotnak. Ilyen lehet a kulturális értékek exportja vagy a turizmus, ugyanakkor léteznek olyan termékek, amelyek már hagyományos módon jól képviselik a márkát és az országot mint például a bútor, a konfekció, vagy a bor hangsúlyozta Winkler Gyula.