2004

2004. április 30., péntek XII. évfolyam, 2707. szám

RMDSZ-TÁJÉKOZTATÓ

Kiadja az RMDSZ Sajtóirodája                                             Szerkeszti: Márton Adél-Evelin

           www.rmdsz.ro                                                                        2004. április 30., péntek

elhivbuk@rmdsz.rdsnet.ro                                                           XII. évfolyam, 2707. szám

Párbeszéd a jövőért – találkozó az RMKDM képviselőivel

Párbeszéd a jövőért – tanácskozás a Bolyai Társaság vezetőivel

Előválasztások – 2004

Párbeszéd a jövőért – találkozó az RMKDM képviselőivel

***A Romániai Magyar Kereszténydemokrata Mozgalom egy rendkívül erős áramlata az RMDSZ-nek, amely a kezdetektől kiemelt szerepet vállalt az RMDSZ külkapcsolatainak alakításában és a keresztény-demokrata értékek érvényesítésében – hangsúlyozta Markó Béla pénteken, Marosvásárhelyen, az RMKDM vezetőivel folytatott megbeszélésén. Az RMDSZ elnöke ezév márciusában elindított „Párbeszéd a jövőért” című konzultáció-sorozat keretében találkozott a mozgalom képviselőivel, akikkel az RMDSZ választási programjának célkitűzéseiről és a következő időszak cselekvési prioritásairól tárgyalt. A megbeszélésen az RMKDM részéről jelen volt Kelemen Kálmán, a mozgalom elnöke, dr. Makkai Gergely képviselő, a szervezet alelnöke, Náznán Jenő alelnök, Darvas Kozma József csíkszeredai római-katolikus főesperes, valamint Sikó József, Darvas Ignác és Leon Ferenc, az RMKDM vezetőségi tagjai.

Az RMDSZ elnöke elmondta, a megbeszélés-sorozat keretében a következő hetekben  egyre több intézménnyel, civil szervezettel, egyházakkal, RMDSZ-platformokkal folytatódik a konzultáció. Markó Béla köszönetet mondott a mozgalom vezetőinek az Európai Néppártban vállalt munkájukért. Ez a szerepvállalás igen jelentős, és általa az európai fórumok megismerhetik az erdélyi magyarság valós helyzetét – hangsúlyozta a Szövetség elnöke. A megbeszélés résztevői fontos megvalósításként értékelték azt, hogy kormányhatározat révén az elmúlt napokban újabb jelentős számú ingatlan  – köztük a marosvásárhelyi Bolyai Farkas, illetve az Unirea Líceum épülete –  került vissza az erdélyi magyar történelmi egyházak tulajdonába és úgy látják, jelentős előrelépés történt az egyházi földek és erdők visszaszolgáltatásában is.

Kelemen Kálmán kijelentette, az RMKDM kiemelt célja, hogy a helyhatósági és parlamenti választások során minél több, a kereszténydemokrácia elveit magáénak valló személyt juttassanak az önkormányzatokba és a törvényhozásba. A mozgalom elnöke úgy vélte, a következő időszakban tovább kell erősíteni az RMDSZ európai politikai jelenlétét és ebben az RMKDM továbbra is meghatározó szerepet kíván vállalni.

A közös tervekről szólva a szövetségi elnök bejelentette, az RMDSZ képviselői május folyamán részt vesznek az Európai Néppárt regionalizmus tárgykörében megrendezendő nemzetközi konferenciáján, szeptemberben pedig az EPP vezetőit hívják meg egy marosvásárhelyi konferenciára.

Párbeszéd a jövőért – tanácskozás a Bolyai Társaság vezetőivel

***Egy erdélyi magyar oktatási-kutatási intézet létrehozásáról és egy több évre szóló magyar felsőoktatási stratégia kidolgozásáról is szó volt azon a megbeszélésen, amelyet a „Párbeszéd a jövőért” címmel elindított konzultáció-sorozat részeként Markó Béla szövetségi elnök folytatott a Bolyai Társaság vezetőivel pénteken, Marosvásárhelyen. A találkozón részt vett Wanek Ferenc, a Bolyai Társaság elnöke, valamint Péntek János és Vass Levente, a szervezet elnökségi tagjai.

A magyar felsőoktatás helyzetéről és az azzal kapcsolatos cselekvési prioritásokról szóló tanácskozáson egyetértés volt abban, hogy a minőségi oktatás megteremtése érdekében a jövőben nagy hangsúlyt kell fektetni a szakmai háttérintézmények létrehozására is. A találkozón ezzel kapcsolatban javaslat született egy kolozsvári egyetemi kollégium létrehozásáról, valamint egy olyan több évre szóló, átfogó felsőoktatási stratégia kidolgozásáról, amely megszabná a marosvásárhelyi és kolozsvári magyar egyetemi oktatás minőségi fejlesztésének irányát. A megbeszélésen ugyanakkor felmerült egy magyar oktatáskutató intézet létrehozásának lehetősége is, amely az anyanyelvű tankönyvek, a tantervek kidolgozásában és számos szakmai kérdés megoldásában vállalna központi szerepet.

A Bolyai Társaság képviselői arra kérték a Szövetség vezetőit, keressék annak lehetőségét, hogy a magyar és román támogatási rendszer kereteiből az országos szakmai szervezetek működésüket megfelelően biztosító normatív támogatást kapjanak. A szövetségi elnök kifejtette, az RMDSZ támogatja a javaslatot és a következőkben feltérképezik a finanszírozási lehetőségeket.  

 

Előválasztások – 2004

*** 184.731 személy vett részt a Romániai Magyar Demokrata Szövetség által, mintegy 781 településen szervezett előválasztásokon. Mint ismeretes, a Szövetség, 2000-hez hasonlóan, a 2004. évi helyhatósági választásokat megelőzően is előválasztásokat szervezett annak érdekében, hogy olyan jelöltek indulhassanak az RMDSZ színeiben a júniusi önkormányzati választásokon, akik leginkább élvezik a romániai magyarság bizalmát. Az polgármester illetve tanácsos jelöltek rangsorolása három formában – elektoros rangsorolás, állóurnás illetve mozgóurnás előválasztás – zajlott. Az eddigiek alapján az állóurnás előválasztások bizonyultak a „legnépszerűbbnek”, hiszen a hasonló formában lebonyolított rangsorolásokon mintegy 146.379 választásra jogosult járult az urnákhoz. Kiemelkedő jelenlétről beszélhetünk a Csíki medencében, ahol csak ebben a formában – azaz 44 településen – rangsorolták az önkormányzati képviselő jelölteket, és ahol 27.619 személy érvényesítette szavazatát. Jelentős részvétel volt Bihar megyében is, itt 23 településen 21.374 személy adta le voksát a helyi szinten lebonyolított állóurnás előválasztáson. Háromszéken hasonlóképpen urnához kellett járulniuk azoknak, akik részt kívántak vállalni a Szövetség önkormányzati jelöltjeinek rangsorolásában: ezt jelentős számban, azaz 20.000-en meg is tették. Maros megyében is jelentős arányban vettek részt a választók – azaz 15.000 személy – az önkormányzati jelöltek rangsorolásán.

Számottevő érdeklődésről beszélhetünk az elektoros rangsorolások esetében is. Ebben a formában több mint 14.000 küldött érvényesítette szavazatát. Kimagasló részvételi arányról beszélhetünk Brassó megyében, ahol 26 településén 3505 elektor vett részt a helyi önkormányzati jelöltek rangsorolásában, illetve Szatmár megyében, ahol 31 helységben 2214 küldött adta le voksát.

Számos helyen nagyobb részvételi arányt könyvelhetünk el a mozgóurnás előválasztásokon is, mint a 2000. évben megrendezetteken. Erdély-szerte több 23.642 választó vett így részt a helyi polgármester és önkormányzati képviselő jelöltek kiválasztásában. és rangsorolásában. Ezt a módszert elsősorban a szórvány megyékben érvényesítették: Beszterce Naszód négy településén közel 1800 személy, Fehér megye hat településén 1950 személy, Kolozs megye 21 helységében pedig 8172 személy érvényesítette ily módon szavazatát.