2002

2002. június 17., hétfő X. évfolyam, 2226. szám

RMDSZ-TÁJÉKOZTATÓ

Kiadja az RMDSZ Sajtóirodája                                                                      Szerkeszti: Szász Attila

www.rmdsz.ro                                                                                                  2002. június 17., hétfő

elhivbuk@rmdsz.rdsnet.ro                                                                             X. évfolyam, 2226. szám

 

Múzeum-megnyitó a parajdi sóbányában

***      A székely sóbányászat évszázados történetét, egykori bányászati eszközöket, régi és jelenlegi sótermékeket bemutató múzeum nyílt meg pénteken, a parajdi sóbányában.

A nyári turistaidény méltó megnyitásának is számító eseményen jelen volt Markó Béla szövetségi elnök, Antal István és Asztalos Ferenc képviselők, Zsombori Vilmos, a Hargita Megyei Tanács elnöke, valamint a Salrom vállalat bukaresti és parajdi vezetői.

Az európai szinten is egyedülálló turisztikai látványosságként számon tartott sóbánya Telegdy-tárnájában kialakított létesítményt közel kétszáz vendég jelenlétében, az RMDSZ elnöke avatta fel.

Székelyföld nem csak az ezer éves magyar hagyományok, a fenyőfák, az ásványvizek, hanem kétségtelenül, az ipar, a vashámorok, a sóbánya, és a fűrészüzemek földje is – mutatott rá beszédében az RMDSZ elnöke. Bár hajlamosak vagyunk e földet valamiféle néprajzi szépség régiójaként szemlélni, tudnunk kell azt, hogy létezik egy másfajta hagyomány is. Ez a hagyomány a székely ember leleménye, tudása, aki ezen a nem mindig gazdag földön úgy tudta a fát, a vasércet a sót földolgozni és kitermelni, hogy ezáltal megélhetést és jövőt teremtett maga és fiai számára. Ez a múzeum nemcsak a jelen, hanem a jövő számára is üzenetet hordoz. Azt  üzeni, hogy újból meg kell teremtenünk a Székelyföld ilyenfajta gazdaságát és gazdagságát magunk, és fiaink számára – hangsúlyozta Markó Béla.

Az ünnepi rendezvény keretében a meghívottak megtekintették a sóbányában megrendezett, tavalyi művésznapokon készült festmény- és domborművekből álló tárlatot, valamint Plájás István marosvásárhelyi fotó-művész kiállítását is.

A Szövetség vezetőivel folytatott megbeszélésen Seprődi Zoltán, a parajdi sókitermelő vállalat igazgatója ismertette a sóbánya jelenlegi gazdasági helyzetét, valamint a parajdi turizmus fejlesztését célzó erőfeszítéseket. Az RMDSZ képviselői a maguk részéről bejelentették: támogatni fogják azt, hogy a térség különböző fejlesztési programjaiban nagyobb hangsúlyt kapjon a parajdi turizmus fejlesztése is.

 

Az erős lej bevezetéséről tárgyaltak

***      Adrian Nastase miniszterelnök kezdeményezésére 2002. június 14-én sor került a parlamenti pártok pénzügyi szakembereinek találkozójára, melynek témája az „erős lej” bevezetése volt. Markó Béla szövetségi elnök megbízásából Romániai Magyar Demokrata Szövetséget Winkler Gyula, a Képviselőház Költségvetési, Bank-és Pénzügyi Bizottságának tagja képviselte.

A megbeszélés Mugur Isarescu elemzésével kezdődött, amelyben a Román Nemzeti Bank kormányzója kifejtette a RNB szakértőinek véleményét a lehetséges változatokkal kapcsolatban.

  1. nem történik meg az erős lej bevezetése, ennek a következménye, hogy rövidesen 1 illetve 2 millió lejes bankjegyeket kell bevezetni
  2. az erős lej bevezetése 1:1000 vagy 1:10.000 arányban (3 illetve 4 nulla „elhagyása”) ennek a RNB által javasolt időpontja 2003. június.
  3. az euróra való áttérés, melynek legközelebbi reális időpontja 2009-2010-re várható.

A politikai pártok képviselői hozzászólásaikban támogatásukat fejezték ki az erős lej bevezetésével szemben, és egyetértettek abban, hogy ezt a folyamatot komoly gazdasági intézkedésekkel kell kísérni. Az időponttal kapcsolatban különféle vélemények hangzottak el.

Winkler Gyula RMDSZ képviselő kifejtette, hogy nagyon jól megszervezett és hatékony tájékoztatási kampánnyal kell a lakosság felé fordulni, annak érdekében, hogy az intézkedés kiválthassa az elvárt pozitív pszichológiai hatást, ugyanakkor növekedjen a lakosság bizalma a nemzeti bankjegyben. Megfogalmazta ugyanakkor, hogy az erős lej bevezetésének parlamenti úton kell történnie, ennek az intézkedésnek nem kormány által hozott rendelet következtében kellene életbe lépnie. Winkler véleménye szerint ugyanis a parlament által elfogadott törvény tükrözné a politikai erők támogatását az intézkedéssel szemben. Végezetül a Szövetség képviselője elmondta, hogy az RMDSZ támogathatónak találja az erős lej bevezetéséről szóló intézkedést. Adrian Nastase a SZDP elnöki minőségében elmondta, hogy a kormánypárt nem támogatja az erős lej bevezetését 2003-ban, mert ez befolyásolná a választási kampányt és így nem érné el a tervezett pszichológiai hatást. Ezért a Szociáldemokrata Párt a 2004-es parlamenti választások után tenné meg ezt az intézkedést.

A politikai pártok pénzügyi szakembereinek az „erős lej” bevezetését megvitató következő tanácskozására ez év szeptemberében kerül sor.

 

Tisztújítás Magyarszováton

***      Múlt vasárnap, június 16-án az RMDSZ magyarszováti szervezete megtartotta tisztújító gyűlését. Az elnöki beszámoló után a jelenlévők felsorolták a helyi közösség problémáit. Ezek között rendkívüli hangsúlyt fektettek a földgáz bevezetésének kérdésére, ugyanis a helyi gázhálózat már néhány éve elkészült, de a fővezetéknek még neki sem fogtak. Ennek elsődleges oka a szükséges pénz hiánya. Mivel a fővezeték lefektetéséhez szükséges összeg nem áll rendelkezésükre, egy olyan megoldást kell találniuk, amelynek eredményeként a szükséges pénzalapot több forrásból fedezhetnék. A napirenden szereplő másik igen fontos kérdés a helyi utak karbantartása volt, amelyhez az idén a megyei tanács nem tudott segítséget adni.

A gyűlés második felében a jelenlévők újraválasztották Domokos László leköszönő elnököt, akinek munkáját két alelnök, Tóth Balázs és Balázs Tamás segíti. A választmány létszáma 9, az ellenőrző bizottságé 3. A megyei szervezet részéről jelen volt: Vekov Károly parlamenti képviselő és Bitay Levente megyei ügyvezető elnök, a megyei tanács tagja.

 

Szerkesztőségek figyelmébe

***      Az RMDSZ szerdán, június 19-én 13.00 órától tartja heti sajtóértekezletét Bukarestben, a Szövetség Dr. Lister utcai székházában.