2000

2000. október 19., csütörtök VIII. évfolyam, 1828. szám

RMDSZ TÁJÉKOZTATÓ

Kiadja az RMDSZ Sajtóirodája                               Szerkeszti: Tófalvi Zselyke

  1. október 19., csütörtök VIII. évfolyam, 1828. szám

 

 

1. Markó Béla Magyarországra látogat

2. Markó Béla 1956-os megemlékezésen vesz részt Gyergyószentmiklóson

3. Önkormányzati Konferencia Marosvásárhelyen

4. KAMPÁNYHÍRADÓ

– Milyen Magyarságot, milyen Erdélyt, milyen Romániát akarunk? – RMDSZ-fórum Marosvásárhelyen

– Frunda György október 24-én teszi le az összegyűjtött aláírásokat

– Vízum nélkül Európába – Frunda György Segesváron

 

  1. Markó Béla Magyarországra látogat

***      Október 19-én és 20-án Markó Béla szövetségi elnök Magyarországra látogat, ahol a magyar kormány képviselőivel találkozik. A kétnapos látogatás terve szerint az RMDSZ elnöke megbeszélést folytat Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel, Martonyi János külügyminiszterrel, Németh Zsolt politikai államtitkárral, valamint Szabó Tiborral, a Határon Túli Magyarok Hivatalának elnökével.

 

  1. Markó Béla 1956-os megemlékezésen vesz részt Gyergyószentmiklóson

***      Október 21-én, szombaton, Markó Béla szövetségi elnök részt vesz és előadást tart Gyergyószentmiklóson, az 1956-os magyar forradalom évfordulója alkalmából megrendezett megemlékezésen. A gyergyói rendezvény 17 órakor kezdődik.

 

  1. Önkormányzati Konferencia Marosvásárhelyen

***      Az RMDSZ Maros megyei szervezete szombaton, október 21-én, a Kultúrpalota Nagytermében Önkormányzati Konferenciát tart RMDSZ az önkormányzatokban címmel a Szövetség megyei önkormányzati képviselőinek.

A rendezvényen jelen lesz Markó Béla szövetségi elnök, Frunda György, az RMDSZ államelnökjelöltje, Borbély László államtitkár, Dr. Kelemen Atilla képviselő, az RMDSZ Maros megyei szervezetének elnöke, Kerekes Károly képviselő, valamint Virág György, a Maros Megyei Tanács elnöke.

 

4. KAMPÁNYHÍRADÓ

– Milyen Magyarságot, milyen Erdélyt, milyen Romániát akarunk? – RMDSZ-fórum Marosvásárhelyen

***      Az elmúlt évtizedben az erdélyi magyarság számos csalódás és kiábrándulás árán megtanulta, hogy Romániában nem várhatók csodák. Most, 2000 őszén kijelenthetjük: csodák nincsenek, ám az évtizedes küzdelem nyomán születettek eredmények – hangsúlyozta Markó Béla szerdán, Marosvásárhelyen. A szövetség elnöke Frunda Györggyel, az RMDSZ államfő-jelöltjével, Borbély László államtitkárral, valamint Makkai Gergely képviselőjelölttel közösen tartott választási fórum során találkozott a marosvásárhelyi magyarsággal a Kultúrpalotában.

– Az eredményeink tartósságát jelzi, hogy ezek mára már beépültek mindennapi életünkbe, természetesekké váltak – jelentette ki Markó Béla, aki rámutatott: természetes döntésnek tűnik, hogy a napokban Mugur Isărescu román és Orbán Viktor magyar miniszterelnök közösen két új átkelőhelyet nyitnak meg a román-magyar határon, bár ez a döntés mintegy két éves politikai küzdelmet jelentett az RMDSZ számára. A Magyarországon szerzett diplomák honosítása, amely még pár évvel ezelőtt elérhetetlennek tűnt, az ma már gyakorlat, ugyanúgy, mint az anyanyelvű oktatás, vagy az anyanyelvű felvételi a felsőoktatásban és a szakiskolákban – hangsúlyozta a szövetség elnöke.

Mindazonáltal az RMDSZ meggyőződése, hogy az erdélyi magyarság szülőföldön maradása, megerősödése csupán Erdély általános társadalmi és gazdasági felemelkedésével biztosítható – szögezte le az elnök. Az RMDSZ elsődleges célja megállítani és visszafordítani azt a folyamatot, mely során Erdélyt mintegy 80 éve költségvetésében, gazdaságában tudatosan hátrányos helyzetbe hozta a román központi kormányzat. Meggyőződésünk, hogy Erdély Románia gazdasági fellendülésének és Európai integrációjának hajtómotorja lehet, ehhez azonban meg kell teremtenünk az önálló fejlődés eszközeit –mutatott rá Markó Béla.

A RMDSZ választási programjáról szólva Borbély László államtitkár kifejtette: a szövetség fontosnak tartotta azt, hogy – számba véve az eredményeket és kudarcokat – választási programjában is megvonja a kormányzás valós mérlegét. -Az a feladatunk, hogy meghallgatva a véleményeket, az egészséges kritikákat, lezárjuk az elmúlt időszakot és együtt lépjünk tovább – hangsúlyozta Borbély László, aki még elmondta: az RMDSZ programja konkrét célkitűzéseket tartalmaz az erdélyi régiók fejlesztésére. Az utóbbi 4 évben a szövetség kezdeményezésére már beindultak azok a nagyméretű infrastrukturális beruházások, amelyek mintegy alapját képezik a regionális fejlesztést célzó programpontok megvalósításának. Közlése szerint a Területrendezési Minisztérium csupán a nemrég beindított falufejlesztő program keretében több mint 62 milliárd lejt juttatott Maros megyének, a mezőségi települések vízhálózatának fejlesztését célzó munkálatokra a következő két évben pedig mintegy 214 milliárd lejt folyósít a tárca – jelentette be.

Frunda György, az RMDSZ államfőjelöltje hangsúlyozta: rendkívül fontos, hogy az erdélyi magyarság egységesen menjen el szavazni november 26-án, ugyanis ezáltal a szövetség jelentős mértékben erősítheti parlamenti jelenlétét, de fontos amiatt is, mivel egy sikeres választási szereplés esetén az RMDSZ ismét eldöntheti, ki legyen Románia elnöke – mutatott rá az elnökjelölt. Frunda György ismételten megerősítette: programjának célja az állampolgár szociális és gazdasági biztonsága. Meglátásában az RMDSZ-nek prioritásként kell kezelnie a nyugdíjasok, illetve a fiatalok szociális helyzetének javítását; míg az új nyugdíjtörvény hatálybalépésével az előbbiek esetében elindult egy pozitív folyamat, az utóbbiak számára meg kell teremteni az itthon maradáshoz szükséges feltételeket. Az RMDSZ szenátora szerint ugyanakkor kisebbségi téren is még számos tennivaló van; bár egyesek szerint modellértékűnek tekinthető a kisebbségi kérdés rendezése Romániában, mindaddig amíg nincs magyar egyetem, nincs széleskörű anyanyelvhasználat és nem zárul le az egyházi ingatlanok visszaszolgáltatásának folyamata, addig nem lehet szó a magyarság helyzetének modellszerű rendezéséről – szögezte le beszédében Frunda György.

 

– Frunda György október 24-én teszi le az összegyűjtött aláírásokat

***      A választási törvény előírásának megfelelően Frunda György, az RMDSZ államelnökjelöltje október 24-én 12.00 órakor ünnepélyes keretek között nyújtja be a Központi Választási Irodához az államelnök-jelölését támogató több mint 300 ezer aláírást. Az eseményen jelen lesz az RMDSZ vezetősége, a legtöbb aláírást összegyűjtő területi szervezetek elnökei, a szövetség kormányzati tisztségviselői, szenátorai, valamint parlamenti képviselői.

– Vízum nélkül Európába – Frunda György Segesváron

***      Frunda György pénteken, október 20-án Segesvárra utazik. A látogatás során az RMDSZ államfőjelöltje és Borbély László államtitkár 16.00 órakor a Polgármesteri Hivatalban találkozik a város polgármesterével, valamint a városi tanácsosokkal. Ezt követően az RMDSZ képviselői 16 óra 30 perctől sajtóértekezletet tartanak, majd részt vesznek a helyi RMDSZ-szervezet, szintén a Polgármesteri Hivatalban 17 órától tartott választási fórumán. A rendezvényen jelen lesznek a Maros megyei RMDSZ-szervezet Ügyvezető Elnökségének tagjai is. Ugyanaznap Frunda György jelen lesz a Bernády Napok alkalmából, a marosvásárhelyi Kultúrpalotában 19 órától kezdődő ünnepségen is, ahol átveszi a Bernády Alapítvány emlékplakettjét.