2007

2007. november 2, péntek XV. évfolyam, 3723. szám

RMDSZ-TÁJÉKOZTATÓ

Kiadja és szerkeszti az RMDSZ Sajtóirodája

www.rmdsz.ro                                                                                  2007. november 2, péntek

elhivbuk@rmdsz.ro                                                                          XV. évfolyam, 3723. szám

Tartalom:

*** Kelemen Hunor: az RMDSZ elleni támadásával Băsescu önmagát minősíti

***Az RMDSZ kampánystábjának közleménye

*** Markó Béla és Tánczos Barna megtekintik az Észak-erdélyi autópálya Bihar megyei szakaszának munkálatait

***Szerkesztőségek figyelmébe!

***A Szilágyságba is eljuttatják üzenetüket az RMDSZ európai parlamenti képviselőjelöltjei – A kampánykaraván hétvégi programja

*** Versenyképes közösségek az információs társadalomban

*** Eurómilliók Kovásznára és Barótra

*** Fekete Emőke a közszolgálati televízió meghívottja

*** Folytatódnak az RMDSZ kampányrendezvényei

Kelemen Hunor: az RMDSZ elleni támadásával Traian Bãsescu önmagát minősíti

*** “A Hargita és Kovászna megyei magyarok felelős polgárok, akik – az államfő akaratától és érdekeitől függetlenül – meg tudják választani, ki képviselje őket a parlamentben” – szögezte le Kelemen Hunor, az RMDSZ ügyvezető elnöke a Mediafax hírügynökség munkatársának kérdésére. Az ügyvezető elnök Traian Băsescunak szerdán, a B1 TV kereskedelmi adón tett RMDSZ-ellenes kijelentéseire utalt.

„Ahogy azt Traian Băsescu is megállapította, két volt kommunista közül kellett választanunk 2004-ben. Nem vagyok meggyőződve arról, hogy a jobbik volt kommunistát választottuk. Az államfő ugyanis a kommunista rendszer politikusa, a rendszer része volt. Ő nevezte magát annak, és továbbra is az”- hangsúlyozta a Szövetség ügyvezető elnöke, aki szerint az államfő azt szeretné, ha a magyarság parlamenti tisztségviselői csupán “bólogatójánosok” volnának. “A bólogatás az egyetlen olyan politikusi magatartás, amelyet Traian Băsescu elfogad. Azt, aki nem így viselkedik, azt öregnek, ósdinak vagy korruptnak tekinti. Mindennek, csak valódi politikusnak nem”- vélte Kelemen Hunor.

“A kétfordulós, egyéni választókerületes választási rendszer elfogadása esetén Hargita, Kovászna, és – esetleg – Maros megyét leszámítva, a magyarságnak nem lesz  képviselete a parlamentben” – cáfolta meg Kelemen Hunor az államfőnek azt a kijelentését, miszerint az új választási rendszer bevezetése nem jelent akadályt a magyarság arányos képviseletét tekintve.

Az ügyvezető elnök szerint az új választási rendszerről való kijelentéseiben az államfő “rendkívüli tehetséggel és politikusi rátermettséggel” próbálja félrevezetni a romániai magyarságot. “Ezek a magyarázatok valójában üres megtévesztések, amelyeket bárki ellenőrizhet egy egyszerű utánszámolással” – fűzte hozzá végül az ügyvezető elnök.

Az RMDSZ kampánystábjának

                                                          Közleménye

Az egyenlő esélyű európai parlamenti választási versenyt sértette meg Marosvásárhely polgármestere, Dorin Florea azzal, hogy erőteljes nyomására ma, 2007. november 2-án a város területéről eltávolították az RMDSZ öt köztéri választási pannóját.

Tudomásunk van arról is, hogy a polgármester azzal fenyegette meg a plakátoló helyet bérbe adó céget, hogy visszavonja működési engedélyét, ha nem enged a nyomásnak,  nem távolítja el a városból az összes RMDSZ-pannót.

Dorin Florea gesztusa a hatalmi visszaélés bizonyítéka, az egyenlő esélyű választási, politikai verseny súlyos megsértése. A marosvásárhelyi polgármester ezzel próbálja megakadályozni azt, hogy az RMDSZ – a törvényes előírásoknak megfelelően – eljuttassa kampányüzenetét választóihoz.

A történtek azt is bizonyítják, hogy az európai város, Marosvásárhely vezetője nem nőtt fel oda, hogy a választópolgárok felelős és törvénytisztelő európai városgazdaként tartsák számon.

Az RMDSZ kampánystábja

Markó Béla szövetségi elnök és Tánczos Barna államtitkár megtekintik az Észak-erdélyi autópálya Bihar megyei szakaszának munkálatait

***Kedden, november 6-án Markó Béla szövetségi elnök és Tánczos Barna, a Szállításügyi Minisztérium államtitkára megtekintik az Észak-erdélyi autópálya Bihar megyei szakaszának munkálatait. „Október végén Nagyváradon jártam, és az ottani tapasztalatok azt mutatják: a megye számára elegedhetetlen a minél átfogóbb és minél sürgősebb infrastrukturális fejlesztés, hiszen ez a régió az egyik legfontosabb kapuja az országnak.” – mondta a látogatást megelőzően az államtitkár. Tánczos kifejtette: a Nagyvárad-Arad gyorsforgalmi út megépítése, valamint az Észak-erdélyi autópálya megléte várhatóan jelentősen növelni fogja Bihar megye versenyképességét.

A politikusok kedden délelőtt 8:45-kor a 41-es kilométerkőnél tartanak helyszíni szemlét,      9:15-kor a bisztraterebesi telephelyen pedig a Bechtel cég vezetőivel találkoznak, majd 10:15-kor meglátogatják a 14-es kilométernél épülő viaduktnál folyó munkálatokat. A szervezők a sajtó kéviselői számára a bisztraterebesi telephelyen sajtósátrat biztosítanak.

Szerkesztőségek figyelmébe!

***Felhívjuk a figyelmüket, hogy Markó Béla szövetségi elnök kedden, november 6-án, 14 órától, Nagyváradon, a Bihar megyei RMDSZ székházában (Szent László tér., 2-4.) sajtótájékoztatót tart.

Szilágyságba is eljuttatják üzenetüket az RMDSZ európai parlamenti képviselőjelöltjei – A kampánykaraván hétvégi programja

***Tizennégy Szilágy megyei települést látogat meg a hétvégén az RMDSZ kampánykaravánja. A szilágysági körút második napján Markó Béla szövetségi elnök is csatlakozik az RMDSZ-karavánhoz.

Frunda György és Winkler Gyula EP-képviselőjelölt szombaton 10.30-tól Zsibóba, majd Szilágycsehre (11.30), Désházára (12.45), Sarmaságra (14.15), Szilágysámsonba (16.35) és Szilágyballára (17.25) látogat, Seres Dénes parlamenti képviselő és Fekete Szabó András szenátor kíséretében. A politikusok lakossági fórumok keretében találkoznak a helyiekkel.

Markó Béla szövetségi elnök vasárnap csatlakozik a Szilágy megyei karavánhoz, amely 9 órakor lát neki további útjának. Előbb Zilahot, ezt követően Krasznát, Varsolcot, Szilágyperecsent, Szilágysomlyót majd Szilágynagyfalut, Zoványt és Ippet látogatja meg. A Szilágy megyei kampánykaraván második napján Frunda György, Sógor Csaba és Biró Rozália EP-képviselőjelöltek talákoznak a választókkal.

Versenyképes közösségek az információs társadalomban

***Winkler Gyula távközlési és informatikai miniszter november 2-án, pénteken, Temesváron részt vett a Temes Megyei Kereskedelmi és Iparkamara által szervezett szemináriumon, ahol a strukturális alapokból megpályázható informatikai fejlesztésekről tárgyaltak.

Előadásában a szaktárca vezetője, a jelenlévő több mint 30 helyi üzletember előtt, a strukturális alapok lehívásának és felhasználásának fontosságáról, illetve a  kimondottan informatikai fejlesztésekre fordítható támogatásokról beszélt.  A miniszter felhívta a jelenlévők figyelmét arra, hogy a szaktárca honlapján már elérhető a pályázók kézikönyve, amely hasznos információkat tartalmaz a pályázási eljárásra vonatkozóan.

– A megyei kereskedelmi és iparkamarákkal együttműködve a következő hetekben több megyében is jelen lesz a minisztérium munkacsoportja azért, hogy tájékoztassa a vállalkozókat és a helyi közigazgatások képviselőit a strukturális alapok lehívásáról. Támogatjuk a magas hozzáadott értékkel rendelkező szolgáltatások (e-közigazgatás, e-kormányzat, e-kereskedelem, e-oktatás) minél nagyobb mértékű elterjesztését, elősegítve ezáltal az információs társadalom kialakítását – szögezte le a miniszter a szeminárium keretében.

Mint ismeretes, a Távközlési és Informatikai Minisztérium kezeli a Gazdasági Versenyképesség Operatív Program harmadik prioritási tengelyét, amely az információs technológiára és távközlésre vonatkozik. A 2007 – 20013 – as időszakban összesen mintegy 383 millió euró hívható le strukturális alapokból IT&C fejlesztésre, ennek kedvezményezettjei lehetnek úgy cégek, mint közintézmények is.

Eurómilliók Kovásznára és Barótra

***A Kovászna Megyei Önkormányzatnál adta át Korodi Attila környezetvédelmi miniszter november 2-án Barót és Kovászna településeknek a minisztérium által ellenjegyzett támogatási szerződéseket, amelyek értelmében támogatásban részesülnek ivóvíz- és csatornahálózat rehabilitációra, illetve modernizációra, valamint szennyvíztisztító állomás létrehozására. Barót 4.866.699 euró értékű finanszírozásban, Kovászna pedig 4.453.810 euró értékű finanszírozásban részesül.

Az átadáson részt vett Demeter János, a Kovászna Megyei Önkormányzat elnöke, Vajda Lajos, alelnök, Albert Álmos az RMDSZ Háromszéki szervezetének elnöke, Márton Árpád parlamenti képviselő, és Zsuffa Levente Kovászna, illetve Nagy István Barót polgármestere.

Fekete Emőke a közszolgálati televízió meghívottja

***Pénteken, november 2-án, 19.30 órától Fekete Emőke államtanácsos a közszolgálati televízió 2-es csatorna kampányműsorának meghívottja. A Nemzeti Liberális Párt jelöltjével kisebbségi kérdésekről és európai civil jogokról vitázik az RMDSZ tisztségviselője.

Folytatódnak az RMDSZ kampányrendezvényei

***A Környezetvédelmi Minisztérium kezdeményezésére november 3-án kerül sor az Országos Lomtalanítási Napra, amelyben részt vesz minden, a  20 ezret meghaladó lakosságú város, így Bákó is. Korodi Attila környezetvédelmi miniszter Bákóban szemrevételezi majd, hogyan működik az elektromos és elektronikai hulladékok begyűjtése.

Korodi Attila 15 órakor a somoskai csángó magyar közösséggel találkozik a helyi iskolában, majd egy forrófalvi családi házba látogat. Este fél 6-tól kezdődően a miniszter, az RMDSZ európai parlamenti képviselőjelöltje szentmisén vesz részt Somoskán.

*** Demeter András művelődési államtitkár pénteken, november 2-án, Szebenben, 18.15-kor újságírókkal találkozik a HÍD – Szebeni Magyarok Egyesületének székhelyén. Ezt követően, 19 órától, a Nemzeti Színházfesztivál keretén belül játszott előadást tekinti meg.

November 3-án az államtitkár részt vesz a nagyernyei falu-monográfia-bemutatón, majd Marosvásárhelyen, a Maros Népi Együttes által megrendezett Magyar Est meghívottja. Vasárnap az államtitkár részt vesz a Kis-Küküllő Alapítvány által szervezett Magyar Kultúra Napok rendezvénysorozaton, Dicsőszentmártonban.

***Cseke Attila kormányfőtitkár-helyettes november 3-án, Margittán,  Ki mit tud versenyen vesz részt.

***A Csíkszentimrei Falunapok, valamint az alcsíki tűzoltó-verseny meghívottjai szombaton Tánczos Barna szállításügyi államtitkár és Gyerkó László, az Állami Privatizációs Hatóság alelnöke.

***A november 4-i csíkszentmártoni falunapokon részt vesz Tánczos Barna szállításügyi államtitkár és Gyerkó László, az Állami Privatizációs Hatóság alelnöke is.