RMDSZ TÁJÉKOZTATÓ
Kiadja és szerkeszti az RMDSZ Sajtóirodája
www.rmdsz.ro 2007. január 18.,csütörtök
elhivbuk@rmdsz.ro IV. évfolyam, 3484. szám
Tartalom:
*** A vajdasági magyarság jogtiprása ellen és az ország európai felzárkózása mellett száll síkra a VMSZ
***Markó Béla szövetségi elnök szabadkai beszéde
***Kongresszusi előkészületek:
Történelmi Máramaros is támogatja Markó Béla szövetségi elnöki jelölését
Megtartotta jelölő küldöttgyűlését a Szeben megyei szervezet is
A vajdasági magyarság jogtiprása ellen és az ország európai felzárkózása mellett száll síkra a VMSZ
***A vajdasági magyar közösség egységének és a parlamenti képviselet visszaszerzésének fontosságát, a Szerbiában élő nemzetiségek közötti jogegyenlőség megteremtését, valamint az ország mihamarabbi európai felzárkózásának szükségességét hangsúlyozták szerdán Szabadkán, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) országos kampányzáró rendezvényén. A Kasza József által vezetett magyar érdekvédelmi szervezet felhívására több mint ötezren gyűltek össze a város sportcsarnokában az „Új esély” jelszó alatt lezajlott kampány utolsó nagyszabású rendezvényén. Az eseményen Markó Béla, az RMDSZ, és Bugár Béla, a Magyar Koalíció Pártjának (MKP) elnöke tolmácsolta az erdélyi, illetve a felvidéki magyarság üdvözletét, de üzenetet küldtek a magyarországi országgyűlési pártok vezetői is. A VMSZ 250 jelöltet indít a január 21-én esedékes szerbiai parlamenti választásokon.
– Bár Trianon után a határon túli magyaroknak más-más állam fennhatósága alatt kellett megküzdeniük jövőjükért, mégis meg tudtak maradni magyarnak. Ugyanaz a történelmünk, ugyanaz a kultúránk most is, édesanya helyett hiába kaptunk mostohát, minket nem tudtak egymástól elidegeníteni, minket nem lehet legyőzni – hangsúlyozta üdvözlő beszédében Markó Béla. A szövetségi elnök rámutatott: az erdélyi magyarságnak sokszor kellett farkasszemet néznie a román nacionalizmussal, sokszor torpant meg, de mégis mindig képes volt újrakezdeni, mert hitt alapvető céljaiban: az egyéni és kollektív jogok, az autonómia kivívásában, valamint az ország Európai uniós csatlakozásában. Bár pár évvel ezelőtt még hihetetlennek tűnt, a közösség ma már tagja az európai szövetségnek, és mindez csupán úgy válhatott valóra, hogy a magyarság egységes volt céljaiban. – A megmaradásnak, a szülőföld megtartásának egyetlen nagy titka van (…): az egység. Nekünk, magyaroknak továbbra is egyetlen szervezetet kell támogatnunk – szögezte le Markó Béla, hozzátéve: Erdélyben is vannak, akik pluralizmusról, többpártrendszerről beszélnek, de aki ilyesmit akar, az a magyarság ellen dolgozik, hiszen csak egységgel lehet megtörni az oszd meg és uralkodj „réges-régi ördögi szándékát”. Az RMDSZ elnöke szerint a magyar közösségek számára az Európai Unión belüli együttlét jelenti a megmaradás zálogát. – Azért jöttem, hogy elmondjam: közösen el fogjuk tüntetni azt a csúnya szót, hogy határon túli magyar! Mi nem akarunk határokat! Azt akarjuk, hogy minél előbb együtt legyünk veletek, délvidéki magyarokkal az Európai Unióban – fejtette ki beszédében az elnök.
– A délvidéki magyarságnak vissza kell szereznie parlamenti képviseletét, hiszen csak ezáltal állítható meg a közösségi jogtiprás, és csak így érhető el az ország európai felzárkózása is – jelentette ki Kasza József. Az VMSZ elnöke alapvető célkitűzésként fogalmazta meg a magyar közösségek között húzott határok megszüntetését: értékelése szerint a VMSZ-re kiemelt szerep hárul az ország európai irányultságának megalapozásában, valamint a nemzetiségek közötti jogegyenlőség, a tolerancia és a sokszínűség európai elveinek meghonosításában. A VMSZ nem fogadja el, hogy a vajdasági magyarokat másodrendű állampolgárokként kezeljék, és keményen fellép a közösség szimbólumainak meggyalázása ellen, ehhez a munkához azonban minél nagyobb arányú parlamenti jelenlétre van szüksége – hangsúlyozta a politikus. Kasza József egyben keményen bírálta a szerb kormány azon szándékát is, hogy magánosítsa az egész napos magyar nyelvű adást sugárzó szabadkai közszolgálati rádiót.
– A szlovákiai magyarság másfél évtizedes politikai küzdelmének egyértelmű tapasztalata, hogy a közösség csupán önmagára és politikai képviseletére számíthat, legyen akár kormányban, akár ellenzékben – jelentette ki Bugár Béla. Az MKP elnöke úgy vélte magyarnak lenni a Kárpát-medencében esély, de felelősség is, amiért nap mint nap küzdeni kell. Értékelése szerint a vajdasági magyarság számára a január 21-i választások mérföldkőnek számítanak, a parlamenti képviselet visszaszerzése ugyanis elengedhetetlen a közösség megmaradása és gyarapodása szempontjából – hangsúlyozta üdvözlő beszédében Bugár Béla.
A látogatás során Markó Béla szövetségi elnök és Szepessy László, a Szövetségi Elnöki Hivatal igazgatója megbeszélést folytatott Kasza József pártelnökkel, Kern Imre ügyvezető alelnökkel, valamint Józsa Lászlóval, a Vajdasági Magyar Nemzeti Tanács (VMNT) elnökével, akikkel a vajdasági, illetve az erdélyi magyar közösségek helyzetéről, valamint az együttműködés további lehetőségeiről tárgyaltak. A nap folyamán az RMDSZ képviselői meglátogatták a Kosztolányi Dezső Nyelvi Gimnáziumot, valamint az alig egy éve létrehozott magyar tannyelvű Tanítóképző Főiskolát is, amelyekről a VMSZ vezetői kifejtették: a két intézmény az önálló vajdasági magyar oktatási rendszer alapját képezik majd.
Markó Béla szövetségi elnök beszédét az alábbiakban közöljük.
Tisztelt Elnök Úr!
Kedves magyar testvéreim!
Erdély üzenetét hozom Délvidéknek, az erdélyi magyarok üdvözletét a vajdasági magyaroknak. Egy nemzet fiai vagyunk, egyetlen anya gyermekei, akiket réges-rég elszakítottak egymástól, Trianon után más-más állam fennhatósága alatt kellett megküzdenünk a jövőnkért, más-más nyelven szóltak ránk évtizedeken át, hogy ne beszéljünk magyarul. Más-más rendszerekben, más-más időjárással dacolva, hol egyikünk, hol másikunk volt jobban vagy rosszabbul, mégis egyformák maradtunk.
Mégis magyarok maradtunk!
Ugyanaz a történelmünk, ugyanaz a kultúránk, ugyanaz a nyelvünk most is, édesanya helyett hiába kaptunk mostohát, nem tudtak minket egymástól elidegeníteni!
Pedig még mi magunk is hajlamosak vagyunk azt hinni sokszor, elkeseredve egy-egy rossz pillanatban, hogy mi csakis vesztesek lehetünk.
Itt Szabadkán, a szépséges szavú délvidéki íróra, Kosztolányi Dezsőre gondolva, de Zentától nem messze, a történelmet is felidézve, állítom: minket nem lehet legyőzni!
Mi Erdélyben az elmúlt években sokszor torpantunk meg, sokszor csüggedtünk el, de mégis mindig újrakezdtük. Sokszor kellett farkasszemet néznünk a román nacionalizmussal, sokszor gondoltuk, hogy nincs tovább. És mégis volt tovább!
Két alapvető célt tűztünk ki magunk elé: bekerülni az egységes Európába és ilymódon ismét együtt lenni a magyar nemzettel, másrészt pedig egyéni és kollektív jogokat, autonómiát vívni ki az erdélyi magyarságnak.
2007. január 1-jén beléptünk az Európai Unióba. Mi ide Vajdaságba még vízummal jöttünk Erdélyből, de Magyarországra már személyi igazolvánnyal utazunk.
Néhány évvel ezelőtt bizony kevesen hitték nálunk is, hogy ez lehetséges. És íme, nekünk lett igazunk, akik hittünk ebben. Mint ahogy igazunk lesz más céljainkban is, ha egységesek maradunk. Mert a megmaradásnak, a szülőföld megtartásának egyetlen nagy titka van, kedves magyar testvéreim: az egység! Nekünk magyaroknak továbbra is egyetlen szervezetet kell támogatnunk. Erdélyben is vannak, akik pluralizmusról beszélnek, többpártrendszerről a magyarság körében.
Aki ilyesmit akar, az ellenünk dolgozik, az nem értette meg, hogy mi csak akkor tudunk valamit elérni, hogyha egyetlen közös szervezetre szavazunk. Csak így tudjuk megtörni azt a réges-régi ördögi szándékot, hogy oszd meg és uralkodj!
Ami lehetséges Erdélyben, az lehetséges Vajdaságban is. Mi ott vagyunk a parlamentben és ott vagyunk a kormányban is. Nem engedhetjük meg, hogy a fejünk fölött döntsenek rólunk mások.
Én ide természetesen kampányolni jöttem. Azért jöttem, hogy elmondjam, közösen el fogjuk tüntetni azt a csúnya szót, hogy határon túli magyar. Mi nem akarunk határokat! Mi egyszerűen csak magyarok akarunk lenni mindannyian! Azt akarjuk, hogy minél előbb együtt legyünk veletek, délvidéki magyarokkal is az Európai Unióban.
Azért jöttem, hogy elmondjam, máshonnan, Erdélyből nézve, hogyan látjuk az itteni politikai életet. Sokszor voltam együtt az elmúlt években Kasza József elnök úrral és kollégáival Budapesten vagy másutt, ahol sorsunkról tárgyaltunk. Kemény, egyenes, meg nem alkuvó emberekként ismertem meg a Vajdasági Magyar Szövetség vezetőit. Hűséges, elkötelezett, kitartó emberekként. Tudtak tárgyalni, de tudtak az asztalra csapni is, ha kellett.
Én így láttam, így tapasztaltam, ezért örülök, hogy barátaimnak tarthatom őket, ezért örülök, hogy mellettük áll a vajdasági magyarság.
Bízom benne, hogy ez a szavazáskor is így lesz, mert igenis van értelme a parlamenti képviseletnek. Nekünk sem könnyű, nektek sem lesz könnyű, de győzni fogunk. Számíthattok ránk, és mi is számítunk rátok!
Sikert kívánok a Vajdasági Magyar Szövetségnek!
MARKÓ BÉLA
2007. január 17., Szabadka
Kongresszusi előkészületek
Történelmi Máramaros is támogatja Markó Béla szövetségi elnöki jelölését
*** Markó Béla szövetségi elnöki jelölését támogatja a Romániai Magyar Demokrata Szövetség Történelmi Máramaros területi szervezete a Szövetség márciusban tartandó, aradi kongresszusán. Erről a szervezet tegnapi, január 17-ei küldöttgyűlésén született döntés.
Az RMDSZ máramarosszigeti székházában a régió 31 küldötte döntött arról is, hogy Szakács Gábor, Dembrovszky Károly, Béres Ildikó és Zaharánszky István képviselik a területi szervezetet a Szövetség VIII. kongresszusán.
A küldöttgyűlés törvényes összehívását, döntőképességét, valamint a döntések szabályosságát Lakatos András ügyvezető alelnök hitelesítette, aki Béres István területi elnök és Kökényesdi Mihály ügyvezető elnök mellett vezette az ülést.
Lakatos András politikai beszámolójában elmondta, hogy a Szövetség reformjának legfőbb célja egy minél hatékonyabb, az új elvárásoknak megfelelő struktúra kidolgozása kell, hogy legyen. Ezt követően az Európai Parlamenti választásokra, az ezt megelőző kampányban való összefogás fontosságára hívta fel a figyelmet.
Megtartotta jelölő küldöttgyűlését a Szeben megyei szervezet is
*** Kiválasztotta kongresszusi küldötteit a Szövetség Szeben megyei szervezete is. A medgyesi Millenium-házban Szeben, illetve Medgyes körzetének 48 küldötte titkos szavazással döntött arról, hogy Szombatfalvi Ferenc, Keresztes Kálmán, Benedek Zakariás, Péter Izabella és Erősdi Ferenc lesz jelen Aradon az RMDSZ VIII. Kongresszusán. A megyét megillető hatodik helyet az ifjúság tudhatta magáénak, ezt a Magyar Ifjúsági Értekezlet által jelölt Mezei Károly tölti be.
Az ülésen jelenlévő Szép Gyula ügyvezető alelnök politikai helyzetértékelésében az összefogás fontosságát hangsúlyozta, mind a kongresszus, mind az EP választások esetében, Felkérte ugyanakkor a szebenieket, hogy támogassák a Szeben – EurópaKulturális Fővárosa magyar rendezvényeit, mert, mint fogalmazott, ez kivételes lehetőség az egész erdélyi magyarság művelődési életében.

