RMDSZ-TÁJÉKOZTATÓ
Kiadja és szerkeszti az RMDSZ Sajtóirodája
www.rmdsz.ro 2009. február 24., keddelhivbuk@rmdsz.ro VII. évfolyam, 4068. szám
Tartalom:
*** A cél az erős magyar brüsszeli képviselet megteremtése
Markó Béla szövetségi elnök bukaresti sajtótájékoztatója
*** Egy elgondolkodtató eredmény
Politikai nyilatkozat a kormány rendeleteiről
*** „Iskola utáni iskola” – egy tökéletesítésre váró program, PETŐ Csilla politikai nyilatkozata
*** A diktatúra újrafelfedezése – Édler András politikai nyilatkozata
A cél az erős magyar brüsszeli képviselet megteremtése
Markó Béla szövetségi elnök bukaresti sajtótájékoztatója
*** -Az RMDSZ és az EMNT összefogása azt jelzi, hogy, bár nem számolódtak fel a nézetkülönbségeink, mégis képesek vagyunk együttműködni és szolidárisnak lenni akkor, amikor az erdélyi magyar közösség számára életbevágó politikai kérdésekről van szó- jelentette ki Markó Béla szövetségi elnök kedden, heti bukaresti sajtóértekezletén. Az RMDSZ elnöke elmondta, egy hosszabb, többször újrakezdett párbeszéd érkezett ezzel befejezéséhez, az eredmény garanciát nyújt arra, hogy az erdélyi magyaroknak lesz brüsszeli képviseletük. Beszámolt arról is, hogy a közös lista jogilag az RMDSZ listája lesz, amelyben az egyeztetett százalékarány szerint részt vesz az EMNT, az első helyet pedig Tőkés László európai parlamenti képviselő, az EMNT elnöke foglalja el. A paritásos alapon működő Erdélyi Magyar Egyeztető Fórum ugyanakkor konszezusos döntéseket fog hozni, ami az jelenti, hogy „minden alkalommal közös nevezőre kell jutnunk”- mutatott rá.
Meglátása szerint a megállapodás nemcsak a magyarság, hanem a többség érdeke is, „az etnikumközi párbeszéd hasznára válik, ha átláthatók a viszonyok, így a többség is tudja, hogy kivel folytat párbeszédet”.
-Az RMDSZ, a jelenlegi adatok alapján is, három európai parlamenti helyre számít a júniusi választásokon – közölte a szövetségi elnök, hozzátéve: Winkler Gyula és Sógor Csaba jól teljesítettek, tevékenységük látható volt, a verseny a lista helyeinek elfoglalására azonban nyitott lesz. Az RMDSZ március 23-án szeretné lezárni a listát, nemcsak a Szövetség, hanem az EMNT részéről is.
Az Olaszországban kialakult románellenes hangulat, valamint Cristian Diaconescu román és Franco Frattini olasz külügyminiszter hétfői római sajtótájékoztatója kapcsán a szövetségi elnök kifejtette, teljes mértékben egyetért a román külügyminiszterrel, aki korrekt módon és határozottan kiállt az Európai Unió által is fenntartott alapelvek mellett, mint például európai uniós állampolgárok szabad mozgása. A szövetségi elnök ugyanakkor bírálta Franco Frattinit, aki már európai biztosként is mindig az emberi jogok korlátozásához kapcsolódó célkitűzéseket hangoztatott, mint mondta, az RMDSZ-nek több vitája is volt vele ilyen ügyekben.
Markó Béla üdvözölte, hogy végre elfogadták az ország költségvetését, bár az RMDSZ nem szavazta meg azt. Elmondta azt is, voltak dilemmák a Szövetségen belül, hogy megtámadják-e a költségvetési procedúrát az alkotmánybíróságon, hiszen az eljárási szabályokat többször megszegték, “de nem akartuk a bizonytalansági állapotot tovább nyújtani”. Hozzátette ugyanakkor, hogy a szabályok betartásának mikéntjét meg kell beszélni az állandó bizottságokban és a plénumban is.
-Mircea Geoana nem tud megbékélni azzal, hogy pártja elutasította az RMDSZ kormánykoalíciós részvételét – reagált a szövetségi elnök a szociáldemokrata pártelnök hétvégi nyilatkozatára. – Mi már rég elfogadtuk ezt, míg ő minden héten más magyarázattal jön, fogalmazott. Kifejtette, érzése szerint több Szociáldemokrata Párt is van, amelyeket a helyzet és a konjunktúra határoz meg. Ezt azzal indokolta, hogy 2000-2004 között több, a kisebbségi jogok számára fontos megvalósítás történt: a magyar nyelv használata a közigazgatásban, az alkotmány megváltoztatása, amely ez előbbit szentesíti, olyan kényes kérdések rendezése, mint a magyar iskolák ügye.
A szövetségi elnök ismét rosszallását fejezte ki, hogy a pártok látens módon csak az elnökválasztásra figyelnek az európai parlamenti választások helyett. Az, hogy az RMDSZ indít-e elnökjelöltet, leghamarabb nyár elején, nagy valószínűséggel szeptemberben dől el – mondta.
Egy elgondolkodtató eredmény
Politikai nyilatkozat a kormány rendeleteiről
*** „A Boc-kormány törvényalkotási tevékenysége egyszerű rendeletekkel: egy jelentéktelen csekélység az új kabinetnek” – ezt a címet viseli Cseke Attila hétfőn elhangzott politikai nyilatkozata. A Szenátus plénumában ismertetett dokumentumban a Bihar megyei RMDSZ-szenátor arra hívja fel a figyelmet, mennyire nem volt hatékony „az izompacsirta kormány” kéthavi munkája.
A nyilatkozatban Cseke Attila ismertette: a kormány felhatalmazásáról szóló törvénytervezet – a parlamenthez benyújtott formában – 25 szakterületet tartalmazott, amelyekre vonatkozóan a leköszönt kabinet döntéseket tervezett a parlamenti vakáció idején. „Az új kabinet ehhez óhajtott hozzátenni még néhányat – egészen pontosan 31-et – és mindenkinek az a benyomása támadt, hogy egy lendületes, ambiciózus kormánnyal van dolgunk, tele ötletekkel és szabályozási szándékkal. Így hát a 2008/306. törvénybe, amely felhatalmazza a kormányt egyszerű rendeletek kibocsátására, nem kevesebb mint 56 szakterület került be. Ezek közül egyesek igen fontosak, például az állami nyugdíjrendszer fenntartásához szükséges anyagi források biztosítása, a lakások hőszigetelésére szánt központi keret növelése, az EXIMBANK feltőkésítése, a CEC Bank tőkeemelése, a közigazgatás pénzügyi decentralizációja, vidéki gyógyszertárak megnyitásának támogatása, a mezőgazdaságnak szánt pénzalapok felhasználásának előmozdítása.”
A dokumentum felsorolja az utóbbi 5 évben a kormányok által a december-januári parlamenti vakációban kiadott rendeletek számát. Egyetlen kivétellel, 2005-2006-ban, amikor az egyszerű rendeletek aránya a szakterületekhez képest 46%-os volt, az arány egyetlen évben sem csökkent 50% alá – a 88%-os pozitív rekord 2007-2008-ban született – magyarázta a bihari szenátor. Tekintve, hogy az 56 lehetséges szakterületre a kormány csupán 5 rendeletet adott ki és ezáltal a 10%-ot sem érte el, a politikus úgy vélekedett: bár az új, decemberben beiktatott kormánynak minden eszköze, az elsöprő parlamenti többsége és a kabinet tagjainak kijelentett „hozzáértése” is megvolt, hogy folytassa a pozitív törvényalkotási tendenciát, ez a negatív rekord maga a teljes fiaskó, amely a minisztériumok vezetésében és az államigazgatásban tapasztalható súlyos hiányosságokra utal.
„Szégyenteljes eredmény ez, amely gondolkodóba kell hogy ejtse a kormány tagjait és bizonyára elgondolkodtatja a szavazókat is a jövő választásokkor. Ha a kormány kibírja nyárig – és úgy gondoljuk, hogy az érdekek túl nagyok ahhoz, hogy ne bírja ki – kívánatos lenne, hogy a kabinet ne terjesszen be felhatalmazásra vonatkozó törvénytervezetet, ha egyszer nincs meg a törvényalkotáshoz szükséges közigazgatási kapacitása – zárta politikai nyilatkozatát Cseke Attila.
„Iskola utáni iskola” – egy tökéletesítésre váró program, PETŐ Csilla politikai nyilatkozata
*** – A jelenlegi kormánykoalíció programjában csupán egy kijelentés erejéig megemlített, és kiterjeszteni kívánt ún. „iskola utáni iskola” program fontossága köztudott. Az elemi osztályos gyerekeknek szóló iskola utáni időtöltést, tanulási lehetőséget biztosító program valóban hasznos az elfoglalt szülőknek, de tulajdonképpen egyáltalán nem úgy működik a valóságban, ahogy kellene – hangsúlyozta Pető Csilla Bihar megyei képviselő felszólalásában.
Amellett, hogy a szülőknek fizetniük kell ezért a szolgáltatásért, a pedagógusoknak is ugyanezt kell tenniük, hiszen erra a foglalkozásra az iskola épületében kerül sor. Ezentúl jogi személyiséggel kell rendelkezniük, a helyi tanáccsal épülethasználati szerződést kell kötniük, valamint a számlák kifizetéséhez is hozzá kell járulniuk. A képviselő nehezményezte, hogy ezek a pedagógusok sok esetben nem is keresnek annyit, hogy ezeket az összegeket kifizessék, másfelől embert próbáló erőfeszítés, hogy a tanítási órák után ők maradjanak a gyerekekkel délután is. -Az a tény, hogy ennek a programnak nincsen költségvetési támogatása, óriási anyagi megterhelést jelent mind a szülőknek, mint a pedagógusoknak, nem beszélve a hatalmas fizikai és szellemi megterhelésről, aminek ez utóbbiak ki vannak téve, nem a normalitás jele – mutatott rá Pető Csilla. Felszólította a kormányzat illetékes szerveit, gondolják át ezt a programot, a helyi költségvetések révén biztosítsanak anyagi finanszírozást erre, nem utolsó sorban pedig a munkahelyteremtés lehetőségeit figyelembe véve, alkalmazzanak fiatal pályakezdő pedagógusokat e munka elvégzésére.
A diktatúra újrafelfedezése – Édler András politikai nyilatkozata
*** A 2009. évi állami költségvetési törvény, valamint a társadalombiztosítási költségvetési törvény múlt heti vitája újfent bebizonyította, hogy a Parlament már nem a demokrácia alapvető intézménye, hanem egy olyan közönséges cirkusz helyszíne, ahol a jószándékú képviselők és szenátorok, közvetett módon pedig az egész népesség semmibe vevése zajlik olyan erők által, amelyeknek egyetlen célja a hatalom teljes és visszafordíthatatlan megszerzése – figyelmeztetett a képviselő.
Romániát képletesen DEMOKRÁCIÁ-nak nevezte, ahol egy ravasz és ambiciózus hajóskapitány létrehozni kívánta a DIKTATÚRA szigetét. Célja megvalósítása érdekében maga köré gyűjtött egy matróz-csapatot, akiknek ígéretet tett munkájuk teljeskörű jutalmára, és arra, hogy kizáró tulajdonjogot fognak élvezni a kizsákmányolt területek fölött. A múlt heti botrányos vitára és szavazásra utalva a képviselő rámutatott: a kapitány megalkotta „A demokratikus intézmények lefokozásának gyors módszerei” c. művet, amely kézikönyvként szolgál a kvórum hiányában történő szavazáshoz, a légbőlkapott szavazatszámláláshoz és a hipnózishoz, amely a jelenlét megduplázásának kiváló módszereként funkcionál. Remélem mindenki megértette a mese tanulságát, és levontuk a megfelelő következtetéseket ahhoz, hogy ne követhessük el azokat a hibákat, amelyeket ezek a vak és megfontolatlan matrózok – figyelmeztetett Édler András.

