2007

2007. március 26, hétfő V. évfolyam, 3537. szám

RMDSZ         TÁJÉKOZTATÓ

                                                                             Kiadja és szerkeszti az RMDSZ Sajtóirodája

www.rmdsz.ro                                                                                     2007.  március 26, hétfő

elhivbuk@rmdsz.ro                                                                               V. évfolyam, 3537. szám

Tartalom:

*** Szerkesztőségek figyelmébe!

*** Vidékfejlesztési munkacsoport alakul

***2008 tavaszán kellene megtartani az előrehozott választásokat az RMDSZ szerint

*** Temes megye listavezető az export tekintetében

*** Program indul a közepes méretű városok vízellátásának bővítésére

*** Képviselők hétvégi, választókerületi tevékenysége

*** PROMOCULT 2007- kulturális pályázati lehetőség

Szerkesztőségek figyelmébe!

*** Markó Béla szövetségi elnök bukaresti, heti sajtóértekezletére március 27-én, kedden, 13 órai kezdettel  kerül sor a Szövetség bukaresti, dr.Lister 57. szám alatti székházában.

Vidékfejlesztési munkacsoport alakul

***A Romániai Magyar Gazdák Egyesületének (RMGE) képviselőit fogadta hétfőn, az RMDSZ bukaresti székházában Markó Béla szövetségi elnök. A találkozón jelen volt Kelemen Atilla képviselő, a Képviselőház mezőgazdasági, erdőgazdálkodási és élelmiszeripari bizottságának elnöke, Klárik László, a Vidékfejlesztési és Halászati Kifizetési Ügynökség igazgatója, valamint Tőke István, a Mezőgazdasági Minisztérium államtitkára is.

A résztvevők további együttműködési lehetőségeket kerestek: Sebestyén Csaba, az RMGE elnöke a szaktanácsadás, szakképzés, uniós tájékoztatás, illetve a technikai segítségnyújtás terén kérte az RMDSZ támogatását. Az egyesület negyven pontban foglalta össze a teendőket, erre reflektálva, Kelemen Atilla egy prioritási sorrend felállítását szorgalmazta. A résztvevők megállapodtak egy munkacsoport létrehozásában, amely a jövő héten jönne létre Kelemen Atilla vezetésével, amely a tervek szerint stratégiát dolgozna ki  a romániai magyar gazdák problémáira. A találkozón az RMGE és az RMDSZ képviselői egyaránt a két szervezet közötti további szoros együttműködés szükségességét hangsúlyozták.

2008 tavaszán kellene megtartani az előrehozott választásokat az RMDSZ szerint

***Markó Béla szövetségi elnök vasárnap, a Pro Tv televízióadón sugárzott Pro Vest műsorban kijelentette, elfogadná az előrehozott választások ötletét is, rámutatva, hogy a parlamenti választásokat 2008 tavaszán kellene megszervezni, az európai parlamenti választásokat pedig 2007 őszén. „Közelebb hoznám a parlamenti választások időpontját, 2008 első negyedévére, például márciusra, februárra. Korábban szerveznénk meg a parlamenti választásokat, mint a helyhatóságiakat, ez a helyi választások után várható vándorlások miatt lenne jó. Meg kell vizsgálnunk, hogy az alkotmány szerint mit tehetünk” – mondta az RMDSZ elnöke. Markó Béla kijelentette, legsürgősebben a parlamenti támogatottság problémáját kell megoldani. „Jelenleg a parlament támogatását kell megszereznünk, valószínűleg egy átszervezett kormánnyal, és utána gondolkodjunk azon, hogy mikorra írjuk ki a parlamenti választásokat”. Elmondta még, az RMDSZ középtávú, azaz a jelenlegi mandátumban megvalósítandó tervei között prioritást élvez a kisebbségi törvény, rövid távon pedig a politikai stabilitás és a kormányzás problémájának megoldása.

Temes megye listavezető az export tekintetében

***Az export tekintetében Temes megye az első helyet foglalja el a megyék toplistáján, hiszen 2006-ban 2,03 milliárd euró összértékű exportot könyvelhetett el – jelentette ki Winkler Gyula kereskedelmi megbízott miniszter március 23-án, Temesváron, azt követően, hogy találkozott a helyi üzleti élet képviselőivel, a Gazdasági és Kereskedelmi Minisztérium „Export 2007” rendezvénysorozata keretében. A rendezvényre a Temes megyei Kereskedelmi és Iparkamara szervezésében került sor.

Temesváron, a rendezvénnyel egyidőben rendezték meg azt az ITC Geneva elnevezésű szemináriumot is, amelynek fő célja egy  regionális exportstratégia kidolgozása volt a bánáti régió számára. – Jelenleg az országos export 20,18%-a Bukarestből származik. Ez az arány nagyon nagy és ezért folytatni kell a vidéki exportőr cégek ösztönzését. – Jelentős erőfeszítéseket teszünk azért, hogy az összes régióban felkeltsük az exporttevékenység iránti érdeklődést. Nagyon fontos szerep jut ebben a  tekintetben egy területi, informális rendszer megszervezésének, a megyei exporttanácsok felállításának a Bukarestben működő országos Export Tanács mintájára, hiszen így eredményesebben tudnánk reagálni a piac változásaira és az exportőrök szükségleteire. Az ily módon meghozott döntések sikeresebben  ösztönözhetik a gazdaságot helyi és regionális szinten, és nagy mértékben hozzájárulnának  a hazai gazdasági szereplők sikeréhez az Unió piacain – nyilatkozta Winkler Gyula miniszter. A megbízott miniszter pénteken találkozott a helyi magyar tisztségviselőkkel és üzletemberekkel az RMDSZ Temes megyei szervezetének székházában, valamint részt vett a temesvári polgármesteri hivatalban egy, a Római Szerződés aláírásának, vagyis az Európai Unió megalakulásának 50. évfordulója alkalmából megrendezett eseményen is.

Program indul a közepes méretű városok vízellátásának bővítésére

***Az ötvenezernél kevesebb lakossal rendelkező városok eddig nem jutottak hozzá a SAPARD-, valamint az ISPA-programokon keresztül lehívható alapokhoz, ezért a Területrendezési és Középítkezési Minisztérium legkésőbb idén nyáron elindítja az Európai Tanács Fejlesztési Bankja által finanszírozott programot, mely a kisvárosok uniós minőségű ivóvíz-szolgáltatás megteremtésére és a szennyvíz megfelelő szintű kezelésére irányul. A kis- és közepes nagyságú városok vízellátását, illetve a jelenlegi infrastruktúra rehabilitálását célzó program 340 millió euró értékű beruházással valósul meg a következő három évben – jelentette ki Borbély László területrendezési és középítkezési miniszter hétfőn, a Romániai Városok Föderációjának bukaresti közgyűlésén.

A kisvárosok vízellátását biztosító program tíz megyében indul, köztük Bihar, Beszterce, Maros és Hargita megyében is.

A legutóbbi kormányülésen kormányhatározattal jóváhagyták a Területrendezési és Középítkezési Minisztérium hátrányos helyzetű vidékek tömbházainak rehabilitációját célzó 2007-es akciótervét, mely a gyárak, bányák bezárása után nagy munkanélküliséggel küzdő hátrányos helyzetű vidékek felzárkóztatását célozza meg. A tömbházak hőszigetelési programjában jelenleg több mint ezerhétszáz épület van, hatvan esetében pedig már elkészítettük a műszaki felmérést. Az év második felében beindul az úszómedence-program is – számolt be a tárca terveiről Borbély László.

Képviselők hétvégi, választókerületi tevékenysége

***Asztalos Ferenc Hargita megyei képviselő március 23-án tartott sajtóértekezletén ismertette azt a Képviselőház által megszavazott RMDSZ-törvénykezdemenyezést, amely eredeti szövegváltozatában az állami közoktatás szereplőinek jogait kiterjeszti a magánoktatás területére is. Asztalos Ferenc elfogadott módosító indítványának értelmében ezek a jogok a felekezeti oktatási tanintézmények tanárait és diákjait is megilletik. Beszámolt arról a Seres Dénes és Király András képviselőkkel együtt  benyújtott törvénykezdeményezésről is, amely a Tanügyi Törvény módosítását célozza. A módosítás arra irányul, hogy a földrajzi elszigeteltség mellett vezessék be a nyelvi elszigeteltség fogalmát is: ennek értelmében, három, illetve öt gyerekkel is engedélyezni kell óvodai csoportok, illetve osztályok működését.

Szombaton, március 24-én, Asztalos Ferenc székelykeresztúri pedagógusokkal találkozott. A képviselő a megbeszélésen ismertette az RMDSZ oktatási területen elért törvényhozási megvalósításait, de szó volt a közoktatási törvénytervezet, valamint a tanügyi személyzet jogállását szabályozó tervezetről, illetve időszerű politikai kérdésekről is.  

Bónis István Máramaros megyei képviselő március 24-én, Máramarosszigeten területi küldöttgyűlésen vett részt, ahol beszámolt az aktuálpolitikai helyzetről, valamint parlamenti tevékenységéről. Ezt követően aknasugatagi vállalkozókkal találkozott. Március 25-én délelőtt, Monóban istentiszteleten vett részt a képviselő, majd oktatási kérdésekről, az helyi kultúrotthon építési munkálatainak folytatásáról, illetve a gáz bevezetéséről beszélgetett a helyi választókkal. A találkozón Mátyás Mihály, a Mezőgazdasági Kifizetések Igazgatóságának munkatársa az idevágó uniós intézkedésekről, valamint a felmerülő változásokról számolt be.

Király András Arad megyei parlamenti képviselő részt vett a megyei Operatív Tanácson, ahol áttekintették a helyi és kerületi közgyűlések menetét, illetve az Arad-városi  kerületi szerveztek helyzetét. A képviselő március 23-án jelen volt az RMDSZ Arad-Belvárosi kerületi szervezet, majd a pécskai szervezet közgyűlésén; március 24-én pedig Pernyáván, Kisiratoson és Zimándújfaluban vett részt hasonló üléseken. A megbeszéléseken főként a tisztújításról volt szó, de megvitatták az adott településeken felmerülő közösségi, infrastrukturális problémákat, és vázolták a jövőbeni feladatokat is.

Antal Árpád és Tamás Sándor háromszéki képviselők hétvégi programjuk során Sepsiszentgyörgyön helyi, magyarországi, és angliai vállalkozókkal találkoztak. Pénteken, Sepsiszentgyörgyön részt vettek a román rendőrség napján, délután pedig Kézdivásárhelyen paksi (Magyarország) és galántai (Szlovákia) rendőrökkel találkoztak. Antal Árpád szombaton, Bölönben jelen volt a Háromszék-Felsőfehéri unitárius egyházkör gondnok-presbiteri konferenciáján, amelyen részt vett Dr. Szabó Árpád unitárius püspök és Dr. Kolumbán Gábor főgondnok is. Ezt követően Kisbaconban részt vett a “Félúton” interregionális program székelyföldi ifjúsági tagszervezeteinek találkozóján.

PROMOCULT 2007- kulturális pályázati lehetőség

***A Művelődési- és Vallásügyi Minisztérium meghirdette PROMOCULT 2007 című programját, melynek célja a romániai kortárs művészeti alkotások ismertté tétele az Európai Unióban.

A szaktárca 10.000.000 lejt különített el erre a célra, egy pályázat akár 400.000 lejes támogatásban is részesülhet, a pályázónak pedig az összköltség 20%-át kell fedeznie.

Mindazon jogi vagy fizikai személyek pályázhatnak, akik non-profit tevékenységet folytatnak a művelődés területén (képzőművészet, színház, zene, tánc, irodalom, film).

A pályázati űrlap a www.finantare.cultura-net.ro címről tölthető le, és március 19. és április 19. közötti időszakban küldhetik el az igénylők a promocult@cultura.ro e-mail címre.

További információk a fenti e-mail címen, a 021-2300029-es telefonszámon, illetve a Calea Dorobantilor nr. 99A, etaj II, biroul 201, sector 1, Bucuresti postacímen igényelhetők..