RMDSZ-TÁJÉKOZTATÓ
Kiadja és szerkeszti az RMDSZ Sajtóirodája
www.rmdsz.ro 2006. október 26., Csütörtök
elhivbuk@rmdsz.rdsnet ro XIV. évfolyam, 3424. szám, II. kiadás
Tartalom
*** Markó Béla miniszterelnök-helyettes fogadta az aragóniai kormány gazdasági miniszterét
*** Bukarestben ülésezett a Román-Magyar Vegyesbizottság
*** Megnyitották a „KÁRPÁTIA” Magyar-Román Kereskedelmi és Iparkamara bukaresti irodáját
*** RMDSZ-törvénytervezeteket tárgyalt a Szenátus
Markó Béla miniszterelnök-helyettes az aragóniai kormány gazdasági miniszterét fogadta
*** Október 26-án, csütörtökön, Markó Béla miniszterelnök-helyettes a Viktória Palotában fogadta Alberto Larraz-t, a spanyolországi Aragónia tartomány kormányának gazdasági miniszterét.
A találkozón a két fél főként Románia és Aragónia gazdasági együttműködési lehetőségeiről tárgyalt.
Markó Béla példaértékűnek nevezte a spanyolországi modellt, elsősorban a regionális szerveződés szempontjából.
Alberto Larraz elmondta: 2008-ban több mint 100 ország, közöttük az összes EU-tagállam részvételével nemzetközi kiállításra kerül sor Zaragozaban, vízhálózat fejlesztési témakörben, ahol Románia saját standdal jelentkezhet.
A miniszterelnök-helyettes a román fél nyitottságáról biztosította Larrazt, ami a kapcsolatteremtést, valamint a lehetséges ágazati együttműködéseket illeti, ugyanakkor fontosnak tartja a regionális együttműködési formák bővítését is.
Alberto Larraz kifejtette: Aragónia hatalmas tapasztalattal rendelkezik a logisztikai és infrastrukturális fejlesztés terén, valamint az ipari parkok létrehozása és működtetése, valamint a síturizmus területén is. A miniszter hangsúlyozta, Spanyolország robbanásszerű gazdasági fejlődése a decentralizáció megvalósításával egyidőben indult el. Ugyanakkor meggyőződése, hogy a Spanyolországban működő autonómiaformák nagymértékben hozzájárultak az állam gyors ütemű gazdasági fejlődéséhez.
Bukarestben ülésezett a Román-Magyar Vegyesbizottság
Bukarestben ülésezett október 26-án, csütörtökön a Román-Magyar Gazdasági-Együttműködési Kormányközi Vegyesbizottság. A román küldöttséget Ioan Codrut Seres gazdasági és kereskedelmi miniszter, a magyar küldöttséget Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter vezette. A munkálatokon jelen volt Winkler Gyula kereskedelmi ügyekkel megbízott és Nagy Zsolt távközlési és informatikai miniszter is.
A tárgyalások során áttekintették a két ország közötti gazdasági kapcsolatok helyzetét, a jövőbeni együttmükődés lehetőségeit. A munkálatok végén a vegyesbizottság két társelnöke együttműködési megállapodást írt alá.
Románia egyik legfontosabb gazdasági partnere Magyarország: az export tekintetetében 6-ik, míg az import tekintetében a 9. helyet foglalja el.
Az elmúlt év végén a két ország közötti árucsereforgalom összértéke 2 milliárd euró volt, ami egy 28%-os növekedést jelent 2004-hez viszonyítva. 2005-ben a romániai kivitel 922,6 millió euró, a magyarországi behozatal 1077,3 millió euró volt.
2006. első 8 hónapjában a román-magyar árucsereforgalom értéke folyamatosan emelkedett, és meghaladta az 1600 millió eurót, a romániai kivitel pedig 45%-kal emelkedett. Első alkalommal pozitív a román fél javára a két ország közötti kereskedelmi mérleg, értéke 44 millió euró.
A statisztikai adatok alapján, 2006. augusztus 31-én, Romániában 6159 román-magyar vegyesvállalatot tartottak nyilván 336 millió euró befektetett tőkével. Magyarország a külföldi befektetők toplistáján a 13-ik helyet foglalja el.
Megnyitották a „KÁRPÁTIA” Magyar-Román Kereskedelmi és Iparkamara bukaresti irodáját
Csütörtökön, ünnepélyes keretek között nyitották meg a „KÁRPÁTIA” Magyar-Román Kereskedelmi és Iparkamara bukaresti irodáját. A megnyitón jelen volt Kóka János, a magyar kormány gazdasági tárcavezetője és Borbély László középítkezési és területrendezési miniszter. – A Gazdasági és Kereskedelmi Minisztérium a Kárpátia részvételével közös projektekkel kíván részt venni a Magyarország és Románia közötti gazdasági kapcsolatok fejlesztésében – nyilatkozta Winkler Gyula kereskedelmi ügyekkel megbízott miniszter a megnyitót követően.
A szervezet 2006. március 10-én alakult Kolozsváron a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara kezdeményezésére. A vegyes kamara célja a Magyarország és Románia közötti gazdasági és kereskedelmi kapcsolatok ápolása, a felek gazdasági érdekeinek előmozdítása. Célja továbbá, hogy a Romániában működő magyar tulajdonú cégek, illetve a magyar cégekkel kapcsolatban lévő romániai cégek számára szervezett formában biztosítson érdekvédelmet, szolgáltatásaival szakmai támogatást nyújtson.
RMDSZ-törvénytervezeteket tárgyalt a Szenátus
A szenátus október 26-i ülésének napirendjén az RMDSZ két törvénytervezete szerepelt. Az egyik a 180 RON értékű országos minimálnyugdíj bevezetését, a másik a gyereknevelési szabadság időtartamának növelését, valamint a gyereknevelési támogatás kiterjesztését írja elő.
A tervezeteket Puskás Bálint és Németh Csaba szenátorok ismertették. Elmondták, hogy ezen jogszabályok elfogadása egyrészt a fiatal családok, másrészt pedig az idős nyugdíjas emberek életkörülményeit hivatottak javítani.
Mivel a kormány nem támogatta, a kezdeményezések nem kapták meg a szerves törvények elfogadásához szükséges szavazatokat.

