RMDSZ-TÁJÉKOZTATÓ
Kiadja és szerkeszti az RMDSZ Sajtóirodája
www.rmdsz.ro 2006. február 28., kedd
elhivbuk@rmdsz.rdsnet ro XIV. évfolyam, 3229. szám
– A Demokratikus Konvenció sorsára juthat a kormánykoalíció
Markó Béla szövetségi elnök sajtótájékoztatója Bukarestben
– Az Oktatási –és Kutatatási Minisztérium közleményei
A Demokratikus Konvenció sorsára juthat a kormánykoalíció
Markó Béla szövetségi elnök sajtótájékoztatója Bukarestben
***– Az RMDSZ üdvözli egy erős jobb-közép politikai elveket valló párt létrehozását, de csakis akkor támogatja a demokraták kezdeményezését, ha azok változtatnak az utóbbi időben tanúsított kisebbségellenes magatartásukon – jelentette be Markó Béla szövetségi elnök kedden bukaresti sajtóértekezletén. Jelen pillanatban az RMDSZ az egyedüli politikai szervezet a román parlamentben, amely tagja az Európai Néppártnak, szögezte le a szövetségi elnök. Markó Béla ugyanakkor figyelmezette a demokratákat, hogy nem elegendő nyilatkozatok szintjén keresztény-demokrata, konzervatív elveket vallani, ennek alapfeltétele a párt magatartásának újraértékelése. A Demokrata Pártnak javítania kell az RMDSZ-el való viszonyán, meg kell változtatnia a kisebbségi kérdésekkel, a kisebbségi törvénnyel kapcsolatos elutasító álláspontját – nyomatékosította a szövetségi elnök, aki hozzátette, a Demokrata Párt inkább népszerűségre, mintsem a néppártiság megvalósítására törekszik.
Ami a kormánykoalíció működését illeti, Markó Béla figyelmeztette a partnereket, hogy az 1996-2000 kormányzás kudarca fenyegeti a jelenlegi koalíciót is, amennyiben a belső viták továbbra is a nyilvánosság előtt zajlanak. Emlékeztette az újságírókat, hogy a Demokratikus Konvenció kudarcának oka az volt, hogy nem sikerült alárendelni a pártérdeket az ország érdekeinek.
A szövetségi elnök nehezményezte azt is, hogy ma délelőtt a Képviselőházban akadályozzák a román-magyar közös kormányülésen eldöntött, a Gojdu Alapítvány létrehozásáról és működtetéséről szóló kormányrendelet elfogadását. Mint mondotta, a döntés nyomán egy rendkívül káros, előzménytelen helyzet alakult ki.
Markó Béla a sajtótájékoztatón leszögezte: egyetért a Bolyai Kezdeményező Társaságnak a magyar állami egyetem létrehozására vonatkozó kezdeményezésével, ám ezt, véleménye szerint a politikai párbeszéd, az egyeztetés útján, nem pedig polgári engedetlenségre való felhívás révén kell megvalósítani. A szövetségi elnök kifogásolta a Babeş-Bolyai Tudományegyetem vezetőségének merevségét a kérdés kapcsán, véleménye szerint a kisebbségek igényeinek a visszautasítása az egyetemi autonómia figyelmen kívülhagyását jelenti.
Borbély Károly, az Országos Ifjúsági Hatóság elnöke beszédében a hatóság jelenleg folyamatban lévő programjairól számolt be. Közölte, a hatóság programjait a decentralizáció elve alapján a helyi ifjúsági szervezetek bevonásával, a megyei, illetve helyi tanácsok közreműködésével bonyolítják le.
Az intézmény vezetője beszámolt arról, hogy a Turisztikai hatósággal közösen be szeretnék indítani a hegyi utak ökologizálását. A programba bevonnak minden olyan helyi szervezetet, amely ezen a területen fejti ki tevékenységét. Közölte, a tavaly elkezdett Reménysugár elnevezésű programot az idén is folytatni szeretnék, ennek segítségével ugyanis sikerült a múlt évben 2200 árvíz – sújtotta vidékről származó gyereket a tengerpartra utaztatni. Az Ifjúsági Kezdeményezéseket Támogató Országos Ügynökség (ANSIT) keretében megtörtént felfüggesztéssel kapcsolatban Borbély Károly kijelentette, kérte a Korrupcióellenes Ügyosztálytól, hogy vizsgálják ki a 2000–2005 közötti időszak tevékenységét.
Az Oktatási és Kutatatási Minisztérium közleményei
***A 2005. november 20-án tartott román–magyar közös kormányülés határozatai oktatási fejezetének menedzselésével a szakminisztérium kisebbségi államtitkárát bízták meg. A közös Memorandumba foglalt célkitűzések végrehajtása érdekében a programfelelős államtitkár kezdeményezte a szakértői találkozás megszervezését. 2006. február 20-án Budapesten találkozott a két szakértői csoport, és megállapodtak a közös dokumentumba foglalt kutatási-, oktatási programok megvalósításának módozataiban. Jelentős szerepet játszhat az ország, kisebbségi közösségünk modernizálásában, versenyképességének, épített- és szellemi öröksége megőrzésének biztosításában az informatika, a határon átnyúló regionális fejlesztés, az európai oktatási térségbe való beilleszkedés terén megvalósítandó programok sora.
Kötő József államtitkár hétfő este részt vett azon a munkavacsorán, amelyet Traian Basescu államelnök adott a Macedón államelnök tiszteletére. A találkozó jó alkalmat szolgáltatott a két állam közötti kétoldalú oktatási egyezmény megkötésének előkészítésére.

