2006

2006. április 11., kedd XIV. évfolyam, 3267. szám

RMDSZ-TÁJÉKOZTATÓ

Kiadja és szerkeszti az RMDSZ Sajtóirodája

www.rmdsz.ro                                                                                2006. április 11., kedd

elhivbuk@rmdsz.rdsnet ro                                                   XIV. évfolyam, 3267. szám

– A fejlesztési régiók átszervezése része a kormányprogramnak

Borbély László: Szükséges a hozzáadott érték adó csökkentése az építőiparban

– Puskás Bálint a gázárak emelkedését kifogásolja

– Román-magyar kapcsolatok a környezetvédelemben

– Ifjúsági szervezet alakult a Maros megyei Koronkán

A fejlesztési régiók átszervezése része a kormányprogramnak

***„Nem tetszik az a hozzáállás, miszerint ma hallgatnunk kell, azért nem lesznek előrehozott választások mert Európa figyel bennünket, a csatlakozás után azonban folytathatjuk a vitát, a veszekedést a koalícióban” – jelentette ki Markó Béla szövetségi elnök, miniszterelnök-helyettes keddi, bukaresti sajtóértekezletén. Ugyanakkor üdvözölte, hogy a demokratáknak és a liberálisoknak tegnap sikerült megállapodniuk, de véleménye szerint megtévesztő szándékról tanúskodnak azok a nyilatkozatok, melyek szerint a DA Szövetség legalább addig viszi mandátumát, amíg Románia csatlakozik az Európai Unióhoz. Markó Béla szerint politikai kiegyensúlyozottságra, a párt és személyes érdekek háttérbe szorítására van szükség Románia EU-integrációs folyamatában. Szerinte a csatlakozás nagyon fontos kérdés, de ettől még nem változik meg sem a hó, sem az ég színe. Akkor beszélhetünk igazán változásról, ha folyamatosan teszünk érte, ha arra törekszünk, hogy az integrációs feltételeknek eleget tegyünk.

A szövetségi elnök nehézkesnek minősítette a koalíció működését, a további egyeztetések fontosságát emelte ki, megjegyezve ugyanakkor, hogy már két hete nem ült össze az Országos Koalíciós Egyeztető Tanács. Nem vitattuk meg közösen a költségvetés-kiegészítést sem, ebben a kérdésben az RMDSZ még nem ismertette álláspontját a partnerekkel – tette hozzá.

Az RMDSZ figyelemmel követte a magyarországi választásokat, jelentette ki Markó Béla. Az első forduló eredményeit értékelve úgy vélte, a négypárti országgyűlési rendszer árnyaltabban tükrözi a választók akaratát. A magyarországi választási rendszer példájára hivatkozva a szövetségi elnök az egyéni szavazó körzetes, valamint helyi- és országos listás két fordulós szavazási rendszert nehézkesnek, bonyolultnak tekinti, ezért nem ajánlja azoknak, akik ennek bevezetését javasolják Romániában.

Markó Béla beszámolt továbbá a hétvégén Sepsiszentgyörgyön megszervezett tanácskozásról, amelyen az RMDSZ Hargita, Kovászna és Maros megye tisztségviselői, parlamenti képviselői és az ügyvezető elnökség képviselői a fejlesztési régiók átszervezéséről, regionális stratégiáról tárgyaltak. A találkozón elhangzott, hogy a közös kormányprogram előírja a korábbi, mesterségesen létrehozott régiók átalakítását, bár erre Románia uniós csatlakozásáig nem kerülhet sor. Addig is közös infrastrukturális, gazdasági projekteket dolgoznak ki a megye elöljárói, akik egyetértettek abban, hogy a korábban mesterségesen létrehozott régiók nem tükrözik az adott fejlesztési terület gazdasági érdekeit.

Tegnap az átvilágítási törvény szenátusi elfogadása bizonyíték arra, hogy működőképes a koalíció. A szövetségi elnök szerint a politikai pártoknak az RMDSZ-hez hasonlóan, már a 90-es évek elején erkölcsi kötelességük lett volna átvilágítaniuk tisztségviselőiket. A Szövetség már akkor beillesztette szabályzatába a temesvári nyilatkozat 8. pontját, és a legkisebb gyanú esetén visszahívta az illető tisztségviselőt. A szavazás kapcsán Markó Béla hozzátette: arra számított, hogy az ellenzék szenátorai nem politikai, hanem erkölcsi kérdésnek tekintik a jogszabályt, és ők is magszavazzák a tervezetet.

Borbély László: Szükséges a hozzáadott érték adó csökkentése az építőiparban

***Április 11-én Borbély László középítkezéssel és területrendezéssel megbízott miniszter a szaktárca székhelyén különböző építkezési cégek munkaadói szövetségeinek képviselőivel tanácskozott. A találkozó napirendjén az építőiparbeli hozzáadott érték adó csökkentése, a cégek minősítése, a klasszterek kialakítása, valamint az új technológiák felhasználása szerepelt.

A szaktárca egyetért és támogatja a vállalkozók, munkaadók álláspontját: szükséges a hozzáadott érték adó csökkentése az építőiparban, hiszen így kisebbek lennének a munkálati díjak, a lakosság nagyobb számarányban jutna lakáshoz, a befektetések értéke megugrana, új munkahelyek létesülnének – hangsúlyozta Borbély László.

Ahhoz, hogy az építőiparbeli cégeink fel tudják venni a versenyt a hazai piacon a mind nagyobb számban megjelenő multinacionális cégekkel, szükséges, hogy a hazai cégek építsék, fejlesszék hálózataikat mondta a középítkezéssel és területrendezéssel megbízott miniszter, hozzáfűzve: fontos a klasszterek, a cégek együttműködésének kialakítása, nőne a hazai cégek versenyképessége, és pozitívan hatna a romániai és magyarországi cégek együttműködésére is. A határokon átnyúló kapcsolatokkal rendelkező klasszterek a régióban az infrastruktúrát érintő beruházások esetében egy hatékonyabb fellépést biztosítanának.

A pályázatíró cégek valóságos teljesítményének, felkészültségének könnyebb megítélése érdekében szükséges az építőipari cégek minősítése. A minősítő testület egy független intézmény kell legyen

A tárca ugyanakkor továbbra is fontosnak tartja az új technológiák támogatását. Jelentkezni kell a versenytárgyalásokra, mert lehet fából is, és fémszerkezetre is építeni olcsón és jó minőségű házakat. Ennek érdekében a közeljövőben versenytárgyalást hirdet meg a minisztérium új technológiákkal épített házak kivitelezésére. – mondta Borbély László.

Puskás Bálint a gázárak emelkedését kifogásolja

***Puskás Bálint szenátor a Szenátus április 10-i ülésén tett politikai nyilatkozatában a gázárak emelkedését, valamint a gáz minőségét kifogásolta. Úgy értékelte, annak ellenére, hogy törvény kötelezi a szolgáltatót, és a gázszolgáltatásra vonatkozó szerződés is előírja a gáz minőségének biztosítását, ez máig nem valósult meg – mondotta Puskás szenátor, aki ez ügyben tárgyalt Codruţ Şereş miniszterrel. A szenátor felkérte a Földgázelosztást Szabályozó Országos Hatóságot is, hogy a háztartási fogyasztókkal kötött szerződést vizsgálja felül, és írja elő a lakosság számára biztosított gáz kalóriaértékét, annak érdekében, hogy ezen mutatók alapján, szükség esetén a fogyasztóvédelmi hatóságokhoz lehessen fordulni. Reméljük, hogy a 2006-2007-es téli szezontól kezdődően a gáz kalóriaértéke meg fog egyezni a törvény által előírtakkal – fejezte be Puskás szenátor.

Román-magyar kapcsolatok a környezetvédelemben

***Korodi Attila, a Környezetvédelmi és Vízgazdálkodási Minisztérium európai integrációért felelős államtitkára Gomdos Andrással, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium politikai államtitkárával találkozik Budapesten, április 13-án.

A látogatás során olyan aktuális témák kerülnek napirendre, mint az árvízvédelem, valamint a verespataki progammal kapcsolatos kérdések is. Az említett projekt környezetvédelmi hatástanulmányának kiértékelésében Magyarország is fontos szerepet tölt be.

A találkozón szó lesz a környezetvédelem terén elért előrelépésekről, valamint a magyar, ez irányú tapasztalatokról.

Ifjúsági szervezet alakult a Maros megyei Koronkán

***Ifjúsági programszervezéssel és könyvtárújítással foglalkozik a koronkai Gyöngyvirág Egyesület.

Április 10-én került sor a koronkai ifjúsági életet összefogó egyesület megalapítására. Az alakuló ülésen részt vett Nagy Márton Koronka polgármestere és Gönczi Béla helyi RMDSZ elnök. Meghívottként és ülésvezetőként Csép Andrea, a Maros megyei RMDSZ ügyvezető elnöke tolmácsolta Dr. Kelemen Atilla megyei elnök üdvözletét, aki támogatásáról biztosította a kezdeményezést. „Kiemelkedően fontos egy község számára, hogy felkarolja, segítse az új kezdeményezéseket, és ezáltal támogassa a vidéken élő fiatalok önszerveződéseit” – hangsúlyozta az ügyvezető elnök.

Az egyesület a Koronkai Gyöngyvirág nevet kapta, elnöknek Voniga Lórándot választották. Ezt követően a jelenlévők kidolgozták a 2006-os tevékenységi tervet. Az első jelentős programra április 19-20-án kerül sor, amikor a helyi fiatalok átköltöztetik és berendezik a község könyvtárát. A szervezet képviselői részt vesznek május 19-én Szovátán a Maros Megyei Ifjúsági Egyeztető Tanács alakuló ülésén is.