2005

2005. november 12., szombat XIII. évfolyam, 3149. szám

RMDSZ-TÁJÉKOZTATÓ

Kiadja és szerkeszti az RMDSZ Sajtóirodája                                        

www.rmdsz.ro                                                                     2005. november 12., szombat

elhivbuk@rmdsz.rdsnet ro                                                  XIII. évfolyam, 3149. szám

Rendkívül veszélyes, ha a kisebbségi kérdést politikai érdekeknek rendelik alá – Markó Béla miniszterelnök-helyettes a kisebbségi törvény ellen indított ellenzéki kampányról

– Rendkívül veszélyes, ha az etnikumközi viszonyt pillanatnyi politikai érdekeknek rendelik alá – jelentette ki Markó Béla szövetségi elnök szombaton, Bukarestben.

Az RMDSZ elnöke keményen bírálta a Szociáldemokrata Párt (SZDP) vezetőit,Mircea Geoană és Adrian Nastase elnököket, akik a hétvégén éles támadást indítottak a romániai kisebbségek jogállásáról szóló törvénytervezet ellen.

Markó Béla kifejtette: Azt gondolom, hogy a Szociáldemokrata Párt e mostani magatartásával tulajdonképpen megcáfolja mindazt, amit az elmúlt négy évben mondott és tett. Ismét egy Ion Iliescu által befolyásolt nacionalista párttá válik, ha így folytatja. Fel kell tennem tehát a kérdést: mikor hazudtak? Akkor, amikor a mi támogatásunkkal kormányoztak és magyarbarátnak mutatkoztak, vagy most, amikor ilyen élesen támadnak minket. Tudom, hogy a politikában gyakran tapasztalható ilyen köpönyegfordítás, de rendkívül veszélyes, ha pontosan az etnikumközi viszonyt pillanatnyi politikai érdekeknek rendelik alá. Márpedig itt erről van szó. Nagyon jól látják, hogy ez a koalíció, amely amúgy sem túlságosan szolidáris, és nem is túlságosan erős, pontosan ebben a kérdésben a legsebezhetőbb: az RMDSZ-hez való viszonyában, a magyar kérdéshez való viszonyában, és egyáltalán a nemzeti kérdéssel kapcsolatos álláspontjában – mutatott rá az elnök, aki egyben úgy értékelte, a politikai támadás nem az RMDSZ, hanem az egész koalíció ellen irányul.

– Azon kívül, hogy a koalíciót támadják, néhány politikai párt – úgy látom – abból próbál magának többlet-tőkét kovácsolni, azzal próbál választókat szerezni, hogy a Székelyföldön nacionalista kampányt folytat – nyilatkozta.

Markó Béla szerint, amíg az RMDSZ támogatásával kormányozott, az SZDP egészen másképpen beszélt és cselekedett. Nem tagadom, számos fontos megoldást érvényesítettünk együtt azokban az években. Utalhatnék például a közigazgatási törvény módosítására, amely lehetővé tette a húsz százalék fölötti közigazgatási egységekben a magyar nyelv használatát. Utalhatnék az alkotmánymódosításra, amely az igazságszolgáltatásra vonatkozóan is érvényesítette ezt a rendelkezést, vagy utalhatnék olyan szimbolikus kérdéseknek a megoldására, mint a Szabadság-szobor visszaállítása” hangsúlyozta, hozzátéve: „Ebben az országban, ahol a magyarok még mindig nem egyenlőek, és ahol a kisebbségek általában még mindig nem egyenlőek, még sokat kell tenni azért, hogy egyenlő állampolgároknak érezhessék magukat. Nem tudok elképzelni nagyobb cinizmust annál, hogy valaki – bárhol is éljen ebben az országban – a románok elnyomatásáról vagy mellőzéséről beszél.”

Markó Béla szövetségi elnök törékenynek és veszélyesnek látja a kialakult helyzetet. Véleménye szerint sok szempontból a tűzzel játszanak azok, akik most ezt a kérdést hozzák előtérbe, és ezt próbálják meglovagolni.

Ami az előrehozott választásokat illeti a szövetségi elnök úgy értékelte, hogy az a székelyföldi megnyilatkozások, eléggé kampányízűek. „Azt hiszem, hogy a PSD még mindig rosszul méri fel a helyzetet. Lehet, hogy veszített a koalíció valamennyit a népszerűségéből, de annyit nem, hogy egy előrehozott választást ne nyerne meg” – tette hozzá Markó Béla.