RMDSZ-TÁJÉKOZTATÓ
Kiadja az RMDSZ Sajtóirodája Szerkeszti: Márton Adél-Evelin
www.rmdsz.ro 2005. április 1., péntek
elhivbuk@rmdsz.rdsnet ro XIII. évfolyam, 2968. szám
Az RMDSZ marosvásárhelyi sajtóértekezletéről
– Az RMDSZ első olvasatra előterjesztette a kormánynak a kisebbségi törvénytervezetet
– A Szövetség az észak-erdélyi autópálya megépítését prioritásnak tekinti
Kulturális központként is működne az új ákosfalvi iskola
Aktuális hírek
A területrendezési és építkezésügyi minisztérium hírei
Visszakerült a nagyszalontai önkormányzat tulajdonába a kaszárnya területe
Az RMDSZ marosvásárhelyi sajtóértekezletéről
– Az RMDSZ első olvasatra előterjesztette a kormánynak a kisebbségi törvénytervezetet
– A Szövetség az észak-erdélyi autópálya megépítését prioritásnak tekinti
***A tervek szerint a román kormány két hét múlva fogadja el és terjeszti a Parlament elé az RMDSZ által kidolgozott kisebbségi törvénytervezetet – jelentette be Markó Béla miniszterelnök-helyettes pénteken, Marosvásárhelyen. Az RMDSZ elnöke, Borbély László középítkezésügyi miniszterrel tartott sajtótájékoztatóján a törvénytervezet tartalmát, valamint az Észak-erdélyi autópálya körüli fejleményekkel kapcsolatos RMDSZ-álláspontot ismertette.
A kisebbségi törvény megalkotása nemcsak a nemzeti kisebbségek, hanem az egész ország számára kiemelkedően fontos – szögezte le a szövetségi elnök, megerősítve: a március 31-i kormányülésen első olvasatra előterjesztette a tervezetet. Markó Béla úgy vélte a jogszabály elfogadása amiatt is jelentős, mivel ez fontos fejezete nemcsak a kormányprogramnak, hanem az Eu-csatlakozást elősegítő jogszabály-csomagnak is. A kisebbségi törvény ugyanakkor maguk a kisebbségeknek a legfontosabb, mivel fontos eszközt teremt a közösségek megmaradása és fejlődése szempontjából: a jogszabály ugyanis meghatározza a nemzeti kisebbségek, valamint a kisebbségi szervezetek jogállását, de megteremti a kulturális autonómia jogi alapjait is.
Markó Béla ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, a törvénynek az a jelentős hozadéka, hogy ez nemcsak a kisebbségek önálló intézményekhez való jogát, hanem ezek működtetéséhez, felügyeletéhez való jogot is rögzíti.
Az RMDSZ – precedens nélküli módon – számos civil-, szakmai és ifjúsági szervezetnek, valamint az egyházaknak is elküldte a törvénytervezet szövegét, lehetőséget biztosítva arra, hogy módosító javaslatokat tegyenek a törvény kapcsán. A kezdeményezés sikerét jelzi, hogy több mint kétszáz javaslat érkezett a szervezethez, ezek egy jelentős részét pedig sikerült a jogszabályba belefoglalniuk. A konzultáció-sorozat azonban tovább folytatódik: a jövő hét elején ugyanis a többi romániai kisebbségi szervezettel is egyeztetnek a jogszabály kapcsán – jelentette ki az RMDSZ elnöke.
Az észak-erdélyi autópálya körül kialakult nézetkülönbségekre utalva Markó ismételten leszögezte: a beruházás létfontosságú az erdélyi régiók gazdasági fejlődése szempontjából, ezért az RMDSZ továbbra is határozottan kiáll a sztráda eredeti ütemterv szerinti megépítése mellett. – A kialakult vita valójában nem az autópályáról, hanem Erdély stratégiai szerepéről, fontosságáról szól. Az elmúlt évtizedekben Erdélyt gazdasági, infrastrukturális szempontból jelentősen a háttérbe szorították, és ezt a lemaradást most pótolni kell. A bukaresti politikusoknak meg kell érteniük, hogy az RMDSZ nem ért egyet e kulcsfontosságú beruházás késleltetésével, vagy teljes leállításával – szögezte le.
Az RMDSZ-elnöke – minden kételyt eloszlatandó – ugyanakkor rámutatott: a 2005-ös állami költségvetés tételesen tartalmazza az észak-erdélyi autópálya ézévi építéséhez szükséges mintegy 360 millió eurónak megfelelő összeget, így minden alapot nélkülöznek azok a híresztelések, miszerint nem lenne pénz a munkálatok folytatására. Az észak-erdélyi autópálya építése nemcsak a politikum, hanem Erdély egész lakossága, románok, magyarok számára egyaránt fontos, ezért szolidaritásra, együttes fellépésre van szükség a beruházás megvalósítása érdekében – szögezte le Markó Béla.
Borbély László területrendezési és építkezésügyi miniszter maga is rámutatott: az erdélyi autosztráda megépítése sok évtizedes lemaradást pótolna Erdély infrastrukturális fejlesztése terén, ennek jelenlegi állapota miatt ugyanis a gazdaság, és ezen belül a nagy hagyományokkal, de főként perspektívákkal rendelkező erdélyi turizmus is jelentős károkat szenved.
Leszögezte, a kormányprogram prioritásként kezeli a beruházást, és ugyanakkor nincs versenyhelyzet az észak-erdélyi és a dél-erdélyi autópályák között. – Románia az utolsó helyen áll az infrastruktúra-fejlesztés terén, az európai uniós csatlakozás pedig elképzelhetetlen egy fejlett, az igényeknek megfelelő úthálózat nélkül – hangsúlyozta a tárcavezető.
Kulturális központként is működne az új ákosfalvi iskola
*** Az ákosfalvi általános iskola rehabilitációs munkálatainak további kormány általi finanszírozása érdekében kéri az RMDSZ segítségét az ákosfalvi önkormányzat. Markó Béla miniszterelnök-helyettes, az RMDSZ elnöke pénteken, a marosvásárhelyi szövetségi Elnöki Irodában fogadta Ozsváth Csabát, a község polgármesterét, valamint Antal Andrást, az általános iskola igazgatóját, akikkel a helyi, többségben magyar tannyelvű iskola bővítéséről és korszerűsítéséről, az ehhez szükséges esetleges állami támogatásokról folytatott megbeszélést.
A Maros megyei település vezetői elmondták, a korszerű osztálytermekkel bővülő épület nemcsak iskolaként, hanem a környező magyar településeket is kiszolgáló kulturális központként is működne majd.
A szövetségi elnök arról biztosította az önkormányzat képviselőit, hogy az RMDSZ támogatja a kulturális- és oktatási központ felépítését, és közbenjár az állami finanszírozás további biztosítása érdekében.
Aktuális hírek
A területrendezési és építkezésügyi minisztérium hírei
***A Kormány tegnapi, március 31-i ülésén két, a területrendezési és építkezésügyi minisztérium által benyújtott határozat-tervezetet fogadott el – tájékoztatott Borbély László megbízott miniszter.
Mint mondta, az első határozat értelmében, az ezévi inflációhoz igazítva növelik azokat a szubvenciókat, amelyeket egy bizonyos, megszabott összegnél kisebb jövedelemmel rendelkezők kaphatnak az államtól lakásvásárlás esetén. Az említett szubvenciók 10, 20, illetve 30 százalékosak lehetnek.
A második határozat-tervezet azon épületek listáját tartalmazza, amelyek földrengésveszélyes területeken találhatók, ugyanakkor a határozat ezek felújítását, megerősítését irányozza elő – tulajdonképpen 12, nyolc emeletnél magasabb épületről van szó.
Borbély László megbízott miniszter újra hangsúlyozta, a Világbank segítségével egy 70 millió dolláros program indul be 2005-ben a földrengés veszélyeinek kitett középületek rehabilitációjára. A program értelmében 70 ilyen jellegű épület felújítására, megerősítésére kerül sor 2005 és 2009 között.
Visszakerült a nagyszalontai önkormányzat tulajdonába a kaszárnya területe
***Az RMDSZ hatékony közbenjárásnak, és Cseke Attila Bihar megyei államtitkár munkájának köszönhetően visszakerült Nagyszalonta város önkormányzatának tulajdonába a kaszárnya területe.
A Hivatalos Közlöny 250/2005. március 25-i számában jelent meg az a kormányhatározat, amely a Belügyminisztérium tulajdonából Nagyszalonta önkormányzatának tulajdonába utalja a város belterületén található volt kaszárnya teljes területét. A Sarkadi út (str. Sarcadului) 1.szám alatti beltelek összességében 9,1640 ha, ebből 9.044,5 m² beépített.
A kormányhatározatot Calin Popescu Tariceanu miniszterelnök írta alá, valamint Anghel Andreescu közigazgatási- és belügyminiszter, illetve Ionel Popescu pénzügyminiszter ellenjegyezték. A kaszárnya területének átadásra a határozat életbe lépésétől számított 30 napon belül kerül sor.

