2004

2004. szeptember 24., péntek XII. évfolyam, 2816. szám

RMDSZ-TÁJÉKOZTATÓ

Kiadja az RMDSZ Sajtóirodája                                             Szerkeszti: Márton Adél-Evelin

           www.rmdsz.ro                                                                   2004. szeptember 24., péntek

elhivbuk@rmdsz.rdsnet ro                                                         XII. évfolyam, 2816. szám

Találkozó a romániai magyar sajtó vezetőivel

Párbeszéd a jövőért – újabb megbeszélések

Parlamenti választások – 2004

Előválasztások

A Temes megyei Területi Választási Bizottság közleménye

Bukaresti szenátor-, és képviselőjelöltek jelöltek

Brassó megyei szenátor- és képviselőjelöltek a 2004. évi parlamenti választásokra

A Gesztenyeünnep – 2004 programja

Margittai városnapok

Találkozó a romániai magyar sajtó vezetőivel

***Óriási tétje van az őszi parlamenti választásoknak: a Vajdaság példája figyelmeztető jelzés arra, hogy parlamenti képviselet nélkül a nemzeti közösségeket érintő kedvező folyamatok bármikor visszafordíthatók – jelentette ki Markó Béla szövetségi elnök pénteken, a romániai magyar írott és audiovizuális sajtó vezetőivel folytatott marosvásárhelyi megbeszélésén. A Szövetségi Elnöki Irodában lezajlott hagyományos beszélgetésen a magyar sajtó helyzetéről, a Szövetség és a média együttműködéséről, valamint az őszi parlamenti és államelnöki választásokkal kapcsolatos kérdésekről esett szó.

A határon túli magyarok támogatásáról a szövetségi elnök elmondta, előzőleg aggasztónak tartotta a jövő évi magyarországi költségvetés-tervezetről szóló előrejelzéseket, amelyek a határon túli magyarok támogatásának csökkenését irányozták elő, ám a csütörtöki, budapesti tárgyalásai alatt sikerült bizonyos korrekciókat elvégezni ezeken a számokon. Közölte, a jövő évre tervezett összegek összességében meghaladják az idei támogatások mértékét, ugyanis a magyarul tanuló diákoknak szánt oktatási-nevelési támogatások már beépültek a jövő évi költségvetésbe, és ezek jelentős módon, közel öt milliárd forinttal növelik a támogatások összegét.

Az RMDSZ elnöke elmondta, ez ügyben tárgyalást folytatott Kiss Péter kancelláriaminiszterrel, Hiller Istvánnal, a kulturális tárca vezetőjével, valamint Draskovics Tibor pénzügyminiszterrel, akiktől garanciát kapott arra, hogy növelik többek között a Sapientia Tudományegyetemnek, az Illyés Közalapítványnak, valamint a határon túli magyar könyvkiadás és kultúra támogatására szánt összegeket.  

Leszögezte: határozott véleménye, hogy nem a határon túli szervezetek tiszte megmondani, Magyarország milyen összegekkel támogassa a magyar közösségeket, ám fel akarta hívni a figyelmet arra, hogy a már megkezdett programok esetében egyfajta költségvetési stabilitást kell teremteni, és nem kellene kiszolgáltatni ezeket a működő programokat, intézményeket mindenfajta költségvetési hullámzásnak. Az RMDSZ államfőjelöltje ugyanakkor elmondta, Magyarországon is egyre határozottabban merül fel annak az igénye, hogy a magyar állam a költségvetés egy bizonyos hányadát fordítsa a határon túliak támogatására, amely összeg a költségvetések függvényében nőhet vagy csökkenhet.

A választások fontosságára utalva Markó Béla kijelentette, egy továbbra is erős parlamenti jelenlét nélkül az eddig elért eredmények, a beindult pozitív folyamatok rövid időn belül megfordíthatók lennének. Kifejtette, rendkívül nagy eredmény az, hogy Kolozsvárt mára már sikerült megszabadítani Gheorghe Funartól, ám kétség nem férhet ahhoz, hogy ma is „számos Funar” várja az alkalmas időt a visszatérésre – figyelmeztetett.  

Úgy vélte, Romániában sok van, ám lehet, hogy Magyarországon is akad olyan politikai erő, amely az RMDSZ  meggyengítésére, parlamentből való kiesésére törekszik, hiszen számításaik szerint ezáltal nő az erdélyi magyar közösség kiszolgáltatottsága. – Az őszi választásokon nincs alternatíva: vagy bekerül az RMDSZ a parlamentbe, vagy nem kerül be senki, és akkor ennek súlyos következményei lesznek. Ezért most nekünk egy célunk lehet: egy erős, hatékony, egységes parlamenti képviselet létrehozása – szögezte le az RMDSZ elnöke.

Az ülésen elhangzott, szükség van a romániai magyar sajtó aktív hozzájárulására az RMDSZ által szervezett, nyitott előválasztások népszerűsítéséhez, valamint a választási kampány sikeres lebonyolításához. A tanácskozás résztvevői ugyanakkor számos kérdést vetettek fel a határon túli magyar sajtó támogatásával, az RMDSZ és a magyar sajtó együttműködésének további lehetőségeivel kapcsolatban is.

Párbeszéd a jövőért – újabb megbeszélések

***A civil- és szakmai szervezetekkel, a magyar történelmi egyházakkal, az RMDSZ platformjaival áprilisban megkezdett Párbeszéd a jövőért című konzultáció-sorozat keretében szombaton, szeptember 25-én Markó Béla szövetségi elnök a Kolozsvári Magyar Egyetemi Intézet és tagszervezetei vezetőivel, valamint Dr. Szabó Árpád unitárius püspökkel találkozik Kolozsváron.

Parlamenti választások – 2004

Előválasztások

A Temes megyei Területi Választási Bizottság közleménye:

***A Területi Választási Bizottság (TVB) 2004. szeptember 21-i ülésén megvizsgálta a képviselő-, illetve szenátorjelöltek által benyújtott pályázatokat. Minden benyújtott pályázat tartalmazta a határozatban előírt iratokat, így a TVB elfogadta ezeket. Az előválasztásokon megméretkező képviselőjelöltek: Marossy Zoltán és Toró T. Tibor, szenátorjelölti minőségre Bodó Barna pályázott.

A jelöltekkel kapcsolatos esetleges óvásokat a határozat III. 5-ös cikkelye szerint szeptember 27-ig lehet benyújtani a TVB-hez (az RMDSZ irodába).

Bukaresti szenátor-, és képviselőjelöltek jelöltek

***A Bukaresti Területi Szervezet részéről a parlamenti választáson a képviselő pályára Dr. Cihó Miron és Máté Csaba, szenátori pályára pedig Dr. Kövér László és Kováts László indul.

Brassó megyei szenátor- és képviselőjelöltek a 2004. évi parlamenti választásokra

***A Brassó megyei választmány szeptember 11-i határozatában elfogadott ütemterv szerint a jelölések leadásának határideje 2004. szeptember 23-a volt. Eddig az időpontig az alábbi személyek nyújtották be jelölésüket (iktatás sorrendjében): Nádudvary György, Kovács Csaba Tibor, Kovács Attila, Gyűjtő Győző, Nedeczky László, Aranyosi István, dr. Magdó János, Szente László.

Közülük képviselői mandátumra jelentkeztek: Nádudvary György, Kovács Csaba Tibor, Kovács Attila, Gyűjtő Győző és Aranyosi István, szenátori mandátumra pedig: Nedeczky László, Aranyosi István, dr. Magdó János és Szente László.

Az óvások leadásának határideje szeptember 24. A Területi Választási Bizottság szeptember 25-én véglegesíti a listákat.

Az elfogadott ütemterv szerint október 9-én kerül sor a Megyei Küldöttek Gyűlésére, ahol eldől, a jelentkezők közül ki indul Brassó megyében RMDSZ színekben az őszi parlamenti választásokon.

A Gesztenyeünnep – 2004 programja

***2004. szeptember 2426. között kerül sor a XII. alkalommal megrendezett Gesztenyeünnepre Nagybányán.

Pénteken, 24-én reggel 9,00 órakor a városháza Európa-termében az Önkormányzati Tanács ünnepi gyűlése után, 9,45 órakor az előcsarnokban a 675 év történelmi dokumentumaiból rendezett kiállítást nyitják meg.

Néhány programra hívjuk fel  az érdeklődők figyelmét a gazdag és változatos ajánlatok közül:

Minden nap 10,00-22,00 óra között „Ház Sarok” címmel népművészeti, magyar népzenei, program bemutatására kerül sor a Culturii és Unirii utcák közötti zöld területen, filmvetítés, bábszínház, fényképkiállítással egybekötve. Szervező: a „Teleki Magyar Ház”.

Az ünnepi parádés felvonulás 10,30 órakor indul pénteken a Polgármesteri Hivatal elől, az Unirii sugárúton felállított nagyszínpadig, ahol 11,00 órakor lesz a hivatalos megnyitó.

– 11,30 órakor nyitják meg az Ifjúság Házában a XXI. „Expo-Flora” virágkiállítást.

– 12,00 órakor nyitják meg a Marketing Központban a ”Rivulus Dominarum”közfogyasztási cikkek kiállítását.

– 17,00 órakor a Művésztelepen képzőművészeti kiállítást nyitnak meg.

Szombaton, szeptember  25-én az egész napos programok közül kiemeljük a nagyszínpadon 13,00 órakor kezdődő Dancs Annamari könnyűzene énekes programját, melyet érdemes lesz végighallgatni mindenkinek, aki eddig is látta a művésznőt vagy esetleg még nem találkozott vele. Az Exotikus Ritmusok  című előadást, az Ifjúsági Házban szatmári művészek adják elő.

– 17,00 órakor a Victoriei úti „Szent Kereszt” görög katolikus katedrálisban mutatják be Verdi: Requiem-jét.

Vasárnap, 26-án, gazdag program várja az érdeklődőket reggel 10,00 órától este 22,00-ig. A rendezvények tűzijátékkal fejeződnek be.

Margittai városnapok

***Szeptember 2426. között kerül sor a Margittai Városnapok című rendezvénysorozatra. A kulturális és sportvetélkedők nagy részére a helyi stadionban kerül sor.

A rendezvény programjából:

Pénteken, szeptember 24-én 22.30 órától „Lennék valakié…” – zenés irodalmi estre kerül sor a monospetri Szálak énekcsoport előadásában, az Árpádházi Szent Margit templomban

Szombaton, szeptember 25-én 13.00 órakor ünnepélyes megnyitó a stadionban;

16.00 órától pedig  helyi szerzők könyveinek bemutatójára és a margittai római katolikus plébánia életét illusztráló képkiállítás megnyitójára kerül sor az Árpádházi Szent Margit templomban.A nap folyamán sportvetélkedők is zajlanak gyerekek és felnőttek számára egyaránt (asztaltenisz, tenisz, kispályás foci, öregfiúk labdarúgó mérkőzés, cselgáncs- és karate-bemutató).

Vasárnap, szeptember 26-án, napközben környékbeli zenei együttesek versenye zajlik a Művelődési Házban, valamint díjazzák a szórakoztató műsorok, illetve sportvetélkedők nyerteseit. 16.00 órától Magyar római katolikus kiadványok Erdélyben a két világháború között címmel  Ozsváth Judit  kiállítására és előadására kerül sor a római katolikus plébánián. A szervezők minden kedves érdeklődőt szeretettel várnak.