2004

2004. június 29., kedd XII. évfolyam, 2759. szám, II.kiadás

RMDSZ-TÁJÉKOZTATÓ

Kiadja az RMDSZ Sajtóirodája                                             Szerkeszti: Márton Adél-Evelin

           www.rmdsz.ro                                                                          2004. június 29., kedd

   elhivbuk@rmdsz. ro                                                        XII. évfolyam, 2759. szám, II.kiadás

A politikum legsürgősebb feladata – szenátusi hír

Módosult a prefektus jogállása – képviselőházi hír

A politikum legsürgősebb feladata – szenátusi hír

***Június 28-i politikai nyilatkozatában Kereskényi Sándor szenátor számbavette a helyhatósági választások után jelentkező lakossági elvárásokat. Az emberek elsősorban a sorsukon javító azonnali és konkrét határozatokat, illetve intézkedéseket várják a helyi tanácsoktól és polgármesteri hivataloktól. A különféle megnyilatkozásokból az is kiderül: legfőbb vágyuk, hogy jöjjenek mielőbb a külföldi befektetők, és teremtsenek minél több jól fizető munkahelyet.

Ennek a vágynak a realitását mérlegelve a szenátor figyelmeztetett: az integrációs illúziók úgy viszonyulnak a helyi politizálással szembeni fenntartásokhoz, mint az érem egyik oldala a másikhoz. A politikai elit legsürgősebb feladata tehát, hogy a közhangulatban tapasztalható a politikumról kialakult negatív képet lehetőleg hamarabb tüntesse el, mint ahogy eltűnnének azok a plakátok, amelyekről a különféle jól ismert – ám sajnálatos módon nem mindig hiteles –  jelöltek sokat ígérő mosollyal tekintenek le ránk.

Módosult a prefektus jogállása képviselőházi hír

***A Képviselőház plénuma megtárgyalta és végső szavazással jóváhagyta a prefektus jogállásáról szóló törvénytervezetet. A Kormány által beterjesztett változat több olyan cikkelyt tartalmazott, amely alkotmányellenes, diszkriminatív és túl nagy hatalmat ad a prefektus kezébe. A Szenátusban a szakbizottsági és plénumi vita során az RMDSZ-nek sikerült jobbítani a tervezeten. A képviselőházi szakbizottsági ülésen is módosult a jogszabály, majd szintén az RMDSZ közbelépése nyomán a végső szavazás előtt sikerült úgy módosítani, hogy a prefektus ne lehessen főhitelezője a dekoncentrált minisztériumoknak alárendelt intézményeknek. Ezt a nagyon fontos módosítást a plénum egyhangúan elfogadta.

E lényeges módosításokkal, amelyek nagy részét az RMDSZ szenátorai és képviselői dolgoztak ki, a törvénytervezet lényegesen jobb lett, következésképpen a frakció a jogszabály mellett szavazott.