RMDSZ-TÁJÉKOZTATÓ
Kiadja az RMDSZ Sajtóirodája Szerkeszti: Márton Adél-Evelin
www.rmdsz.ro 2004. január 15., csütörtök
elhivbuk@rmdsz.rdsnet.ro XII. évfolyam, 2620. szám
Marosvásárhely – A romániai magyar sajtó vezetőinek tanácskozása
Brassó megyei hírek
Marosvásárhely – A romániai magyar sajtó vezetőinek tanácskozása
***Az RMDSZ és a romániai magyar sajtó szoros és felelősségteljes együttműködésének rendkívül fontos szerepe lesz abban, hogy az erdélyi magyarság egységes és arányos önkormányzati, illetve parlamenti képviselethez jusson – hangzott el a magyar írott és elektronikus médiumok vezetőinek csütörtöki, marosvásárhelyi tanácskozásán. A Markó Béla szövetségi elnök által összehívott hagyományos sajtóbeszélgetésen a szakmai kérdések mellett elemezték az idei romániai választásokra való felkészülés közös teendőit is.
– Az elkövetkezendő évek gyorsuló társadalmi, gazdasági változásainak tükrében a közösség számára létkérdés, hogy számának megfelelő arányban vegyen részt az önkormányzatok vezetésében és a román parlamentben, felzárkózásának sikere ugyanis attól függ, hogy milyen súllyal tud részt venni a döntéshozatalban. Ehhez azonban egységes érdekképviseletre van szüksége – fogalmazódott meg a tanácskozáson.
Markó Béla szövetségi elnök leszögezte, az Európai Uniós csatlakozási folyamat során az a következő években olyan, az erdélyi magyarságot is alapvetően érintő kérdésekben döntenek majd, amelyeket csupán erős és egységes fellépéssel lehet a közösség számára kedvező módon befolyásolni. Mindezek ellenére egyesekben fölöslegesen és veszélyesen megkérdőjeleződött az, hogy kell-e továbbra is egységes érdekképviselet. A szövetségi elnök szerint a vajdasági magyarság példája figyelmeztető jel arra, hogy a megosztás politikája milyen veszélyes és kiszolgáltott helyzetbe hozhatja az azelőtt még erős közösségeket. A politikai egység megbomlasztása a közösség politikai súlyának csökkenéséhez vezethet és könnyen előfordulhat, hogy elhalad melletünk a felzárkózás, az önállóság vonata, ez azonban elfogadhatatlan – mutatott rá. Az RMDSZ ismételten felajánlja a lehetőséget, hogy aki hallatni akarja szavát, aki tárgyalni akar az erdélyi magyarság sorskérdéseiről, aki meg akar méretkezni a politikában, annak az RMDSZ-en belül és nem azzal szemben kell tennie – hangsúlyozta az elnök és hozzátette: ennek érdekében a Szövetség a lehető legnyitottabbá teszi a jelölési rendszerét.
Az elnök beszámolt a választási törvények módosítását célzó pártközi tárgyalásokról is. Elmondta, a helyhatósági törvény esetében sikerült elérni az 50%-os részvételi arány kötelezőségének eltörlését, és olyan rendelkezéseket fogadtattak el, amelyek arányosabb képviseletet biztosíthatnak. Az egyfordulós polgármester választást azonban a román pártok elvetették.
Nagyobb nézetkülönbségek vannak a parlamenti választási törvény kapcsán. Az elnök megismételte az RMDSZ korábbi álláspontját, miszerint teljességgel ellenzik a jelenlegi választási rendszer módosítását, a személyre szóló szavazás bevezetése esetén ugyanis drámaian csökkenne az erdélyi magyarság képviselete. – A jelenlegi rendszer fenntartása nemcsak a magyarság, hanem a román társadalom, a román demokrácia érdeke is.
Az elmúlt tizennégy évben a romániai magyarság úgy döntött: érdekeit a törvényes keretek kihasználásával érvényesíti, ami elképzelhetetlen lenne arányos parlamenti képviselet nélkül. Az egyéni választókerületes rendszer bevezetésének kárát látná a románok és a magyarok közötti viszony is – mutatott rá.
A tanácskozáson ugyanakkor bejelentették: az RMDSZ által létrehozott Communitas alapítvány az idén 4 milliárd lejjel, a tavalyihoz képest 1 milliárd lejjel nagyobb összeggel támogatja az erdélyi magyar sajtótermékeket. A pályázatok meghirdetésére a következő hónapokban kerül sor. A főszerkesztők főként a médiumok helyzetével, az RMDSZ-el való együttműködés további lehetőségeivel kapcsolatos kérdéseket vetettek fel. Elhangzott, a sajtónak és a politikumnak a továbbiakban is szolidárisan kell támogatnia a közösségi ügyeket.
Brassó megyei hírek
***2004. január 15-én ülésezik az RMDSZ Brassó megyei szervezetének Ügyvezető Elnöksége. Napirenden a január 17-i Megyei Képviselők Tanácsa ülésének előkészítése szerepel.
A Megyei Képviselők Tanácsának Állandó Bizottsága, a Működési Szabályzat értelmében, összehívja az RMDSZ Brassó Megyei Képviselők Tanácsának ülését 2004. január 17-én, szombaton, 800 órára az Áprily Lajos Középiskola dísztermébe a következő napirendi pontokkal:

