2000

2000. március 30., csütörtök VIII. évfolyam, 1691. Szám

RMDSZ TÁJÉKOZTATÓ

 

 

Kiadja az RMDSZ Sajtóirodája                    Szerkeszti: K. Bodor András

  1. március 30., csütörtök VIII. évfolyam, 1691. Szám

 

  1. RMDSZ-sajtóértekezlet Bukarestben
  2. Az RMDSZ területi szervezeteinek rendezvényei 2000. március 30. – április 4. között

 

  1. RMDSZ-sajtóértekezlet Bukarestben

***      Markó Béla szövetségi elnök és Szabó Károly szenátusi frakcióalelnök vett részt az RMDSZ szokásos sajtóértekezletén március 30-án, a szövetség bukaresti székházában.

Bevezetôjében Markó Béla néhány idôszerû kérdésre hívta fel a sajtó figyelmét. Ha hivatalosan nem is, gyakorlatilag azonban már megkezdôdött a választási kampány, s az RMDSZ véleménye szerint a helyhatsági választásokat június 4-én föltétlenül meg kellene tartani. Én remélem, hogy a helyhatósági választásokat nem halasztják el, noha még nincsenek meg a szükséges feltételek, elsôsorban nincs még meg az idei költségvetés – mondotta a szövetségi elnök, és elfogadhatatlannak nevezte azt a lassú munkaritmust, amellyel a Parlament a költségvetésen dolgozik. – Nemcsak pénteken és szombaton, hanem vasárnap is dolgoznia kellene a törvényhozásnak ahhoz, hogy a költségvetést mielôbb elfogadjuk. Ugyancsak a választások késedelem nélküli megtartása érdekében a Kormánynak sürgôsségi rendelettel kell módosítania a helyhatósági választások törvényét, a Parlamentnek pedig mielôbb el kell fogadnia a helyi közigazgatási törvényt.

A törvények elfogadásának lassúságáért a fals kétkamarás rendszert okolta a szövetségi elnök. A parlamentnek két háza van, de ezek hatásköre gyakorlatilag ugyanaz, mint ahogyan ugyanaz a képviselôk és szenátorok megválasztásának a módja is, a különbség mindössze a képviselôk, illetve a szenátorok számában rejlik – mutatott rá az RMDSZ elnöke. – Bennünket, a kormánykoalíciót gyakran bírálnak amiatt, hogy a kormány túl sok sürgôsségi rendeletet bocsát ki, ám ez ennek a fals kétkamarás rendszernek tulajdonítható. Normális körülmények között egykamarás parlamenti rendszerre lenne szükségünk – fogalmazott a szövetségi elnök, és utalt arra, hogy a jelenlegi rendszer nemcsak megduplázza, hanem olykor megháromszorozza a törvények átfutási idejét, a ráfordított energiát és pénzt. Ezen a fals rendszeren változtatnunk kell a jövôben. Tudom, hogy mindez csak elmélet, de gyakorlattá kell váltanunk ezt az elméletet – mondotta Markó Béla.

A hazai és nemzetközi közvélemény figyelmét lekötô másik kérdésben, a környezetszennyezések ügyében az RMDSZ nem tett közzé nyilatkozatokat, de azért van véleménye. Itt nem két ország közötti jogvitáról, hanem nagyon súlyos környezetvédelmi kérdésrôl van szó – vélekedett a szövetségi elnök, és figyelmeztetett arra, hogy nemcsak Magyarországot érte környezetszennyezés, hanem Romániát is. Ezt senki sem hajlandó felismerni, mintha el akarnák rejteni az igazságot. Ebben a kérdésben csak egyetlen érdek létezhet: megvédeni a lakosságot a környezetszennyezések ártalmaitól. Ilyen értelemben a környezetvédelmi minisztérium, személyesen a tárcavezetô magatartása ez ügyben teljességgel elfogadhatatlan – szögezte le Markó Béla.

Szabó Károly szenátor ezzel kapcsolatban hangsúlyozta, hogy semmilyen különbséget nem kell tenni, ha mondjuk egy százszázalékosan román folyó, az Olt szennyezésérôl lenne szó. Megbocsáthatatlannak nevezte az illetékes hatóságok magatartását, amelyek információk hiányában nem hosszú órákig, de napokig nem értesítették, nem figyelmeztették a közvetlenül veszélyeztetett hazai lakosságot, nem beszélve a nemzetközi egyezményekbôl eredô kötelezettségek elmulasztásáról. Szabó Károly frakcióalelnök elmarasztalta az állami tôkével mûködô vállalatok viszonyulását a környezetvédelmi kérdésekhez, azt a visszás helyzetet, hogy rájuk nem vonatkozik a környezetvédelmi beruházások kötelezettsége ugyanúgy, mint a magánvállalatokra. Ezért is mielôbb be kell fejezni a privatizációt – mondotta az RMDSZ-szenátor, és hangsúlyozta, hogy a környezetvédelem nemzetbiztonsági kérdés, és ennek megfelelô megközelítést igényel.

 

  1. Az RMDSZ területi szervezeteinek rendezvényei 2000. március 30. – április 4. között*

 

***      Beszterce-Naszód megye

Április 2.: Vicén és Köbölkúton egyeztetô tanácskozást tartanak a jelöltállításra vonatkozóan, a megyei elnökség tagjainak részvételével.

 

***      Bihar megye

Április 2.:

– 15.00 órai kezdettel Mezôtelkin, az RMDSZ-székház termében közgyûlést tartanak, melynek keretében önkormányzati tisztségviselôk tevékenységének kiértékelésére, illetve jelöltállításra kerül sor.

– 15.00 órától Érszôlôsön a Kultúrház termében önkormányzati tisztségviselôk tevékenységét kiértékelô, illetve jelölô közgyûlést tartanak.

 

***      Fehér megye

Április 2.: Balázsfalván sorrend-megállapító közgyûlésre és RMDSZ-tisztújításra kerül sor, melyen részt vesz Brendus Gyula területi elnök, Rácz Levente ügyvezetô elnök és Kerekes Hajnal alelnök.

 

***      Kolozs megye

Április 2.:

– 12.00 órai kezdettel tisztújító közgyûlést tartanak Magyarbikalon, melyen részt vesz Bitay Levente megyei ügyvezetô elnök, valamint Lakatos András és Szentandrási István.

– 12.30 órától Vajdakamaráson, majd Frátán jelölô gyûlésre kerül sor a megyei elnökség tagjainak részvételével.

– 14.00 órától Tordaszentlászlón, valamint 17.00 órától Magyarfenesen kiértékelô közgyûlést tartanak.

– 16.30 órától Kalotaszentkirályon közgyûlést tartanak Bitay Levente ügyvezetô elnök részvételével.

 

***      Szatmár megye

Március 31.: 16.00 órától ülésezik a Szatmár Megyei RMDSZ Állandó Bizottsága. Napirenden szerepel a megyei tanácsosok tevékenységének kiértékelése, valamint az ákosi és túrterebesi RMDSZ helyzetének értékelése.

 

***      Történelmi Máramaros

Április 2.: Nagybocskón az önkormányzati tisztségviselôk tevékenységének kiértékelô ülésére kerül sor, melyen részt vesznek a területi szervezet elnökségének tagjai.

 

***      Udvarhelyszék terület

Március 30.: Felsôboldogfalván és Románandrásfalván a polgármesterek, alpolgármesterek és önkormányzati tisztségviselôk tevékenységének kiértékelô ülésére kerül sor.

Március 31.: Bögözön és Homoródszentmártonban megtartják a polgármesterek, alpolgármesterek és önkormányzati tisztségviselôk tevékenységének kiértékelô ülését.

 

* Az összeállítást az Ügyvezetô Elnökség Területi Szervezetekért Felelôs Fôosztálya készítette