1999

1999. november 29., kedd VII. évfolyam, 1613. szám

RMDSZ TÁJÉKOZTATÓ

 

 

Kiadja az RMDSZ Sajtóirodája                                         Szerkeszti: K. Bodor András

  1. november 29., kedd VII. évfolyam, 1613. szám

 

  1. Markó Béla találkozója Németh Zsolttal
  2. Max van der Stoel romániai látogatása
  3. Markó Béla találkozója Németh Zsolttal

***      Hétfôn, 1999. november 29-én Markó Béla szövetségi elnök és Takács Csaba ügyvezetô elnök megbeszéléseket folytatott Németh Zsolttal a Magyar Külügyminisztérium politikai államtitkárával és Szabó Tiborral, a Határon Túli Magyarok Hivatalának vezetôjével. A találkozón elsôsorban az erdélyi magyar felsôoktatás fejlesztésérôl volt szó, de olyan kérdések is felmerültek, mint országaink európai integrációja, vagy Románia vízumkötelezettségének megszûntetése.

A magyar kormány üdvözli az Európai Unió bizottságának azt a javaslatát, hogy Romániát meghívja a csatlakozási tárgyalásokra – jelentette ki Németh Zsolt, majd elmondta, hogy a magyar kormány azt szeretné, ha a helsinki EU-csúcstalálkozón nem lenne diszkrimináció az egyes, csatlakozásra meghívandó országokat illetôen. Németh Zsolt fontosnak nevezte, hogy Románia lekerüljön a vízumkötelezett országok listájáról. Ennek érdekében a magyar diplomácia fokozott lobbizásba kezd – közölte.

Hangsúlyozta: a megbeszélésen egyetértés alakult ki abban a kérdésben, hogy a magyar kormány által felajánlott kétmilliárd forintot az erdélyi magyar magánegyetem kapja. Ugyanakkor a felek szerint kívánatos lenne, ha ez összhangban történne a már létezô romániai magyar állami felsôoktatás intézményrendszerével.

Németh Zsolt és Markó Béla egyetértettek abban, hogy nem mondtak le az önálló romániai állami magyar egyetemrôl sem.

Markó Béla, az RMDSZ elnöke üdvözölte Magyarország törekvéseit Románia vízumkötelezettsége eltörlését illetôen, valamint Románia Európai Uniós integrációjának támogatására vonatkozóan. Az RMDSZ elnöke szerint a jövô esztendô döntô lesz a romániai reformfolyamat és a privatizáció szempontjából, ezért jó lenne, ha gazdasági kérdésekben az RMDSZ szakértôi sûrûbben konzultálhatnánk a magyar kormányzattal, mert az RMDSZ-nek saját gazdaságfejlesztési elképzelései vannak.

Markó Béla emlékeztetett arra, hogy az RMDSZ a megalakulása óta támogatja a szülôföldön való megmaradás gondolatát, és éppen ezért tartja fontosnak az önálló magyar egyetem létrehozását. – Romániában reális lehetôség van arra, hogy törvényesen is tágítani lehessen az állami magyar egyetem körét, ezért a megalakulandó egyházi hátterû magánegyetem kiegészíti, nem megkettôzi a jelenleg mûködô állami oktatást, ezért elsôsorban arra kell koncentrálni, amibôl még hiány mutatkozik – mondta a szövetségi elnök.

Az RMDSZ elnöke megemlítette: az erdélyi magyar magánegyetem több székhelyre épül majd fel, mert figyelembe kell venni Erdély különbözô régióinak igényeit, és a kolozsvári központú egyetemi oktatás fejlesztése során különös tekintettel kell lenni a székelyföldi felsôfokú oktatási hálózat kiépítésére is.

Az RMDSZ elnöke szerint az egyházi magánegyetem alapítói és mûködtetôi között biztosítani kell az erdélyi magyar felsôfokú oktatási szakemberek lehetô legszélesebb körû képviseletét. Németh Zsolt kérte az RMDSZ-t, hogy szakértôi vegyenek részt a munkában.

Markó Béla közölte: a romániai magyar felsôoktatási szakemberekkel folytatott megbeszéléseket követôen az RMDSZ ki fog dolgozni 2000-tôl egy új ösztöndíjrendszert az Erdélyben tanuló és oktató felsôoktatási tanárok számára, és ehhez az elképzeléshez kérte a magyar kormány segítségét.

Markó Béla leszögezte: az erdélyi magyar felsôfokú oktatásnak nem egyszeri, hanem ismétlôdô költségvetési támogatásra van szükség a magyar kormány részérôl.

 

  1. Max van der Stoel romániai látogatása

***      Max van der Stoel, az EBESZ kisebbségügyi fôbiztosa hétfôn kezdett négynapos látogatást Romániában. Útjának célja, hogy felmérje miként és milyen mértékben alkalmazzák a multikulturalitás gyakorlatát az egyetemi oktatásban, milyen, eddig még ki nem használt lehetôséget rejt magában ez a koncepció. A kisebbségi fôbiztost romániai látogatására elkíséri három, a multikulturális oktatásban jártas professzor, az angliai Schopflin György, a belgiumi de Groof professzor és a kanadai Beillard professzor, akik Kolozsváron elemezték a multikulturalitás alkalmazását a magyar és német kisebbség esetében és megvizsgálták, milyen konkrét lehetôségeket biztosít a nemzeti közösségek számára az új tanügyi törvény, elsôsorban a multikulturális egyetem létesítésére vonatkozóan.

Hétfôn, november 29-én, a Babeš-Bolyai Tudományegyetemen Max van der Stoel elsônek Szilágyi Pál rektorral találkozott, aki a találkozón ismertette, hogyan mûködik az egyetemen a román, a magyar és a német oktatási vonal. Szilágyi Pál kifejtette azt is, hogy a multikulturális elnevezéssel szemben a magyar egyetemi professzoroknak és oktatóknak fenntartásaik vannak, mivel abban a nemzeti kisebbség asszimilációjának veszélyét látják. Ezt követôen a fôbiztos megbeszéléseket folytatott a Babeš-Bolyai Egyetem több vezetôjével.

Markó Béla szövetségi elnök szerdán, december 1-én délelôtt 10.00 órakor fogadja Bukarestben a kisebbségügyi fôbiztost. A megbeszélés fô témája: oktatás, multikulturális oktatás, és ennek jogérvényesítése, de szóba kerül a romániai magyarság általános helyzete is.